Hipertansiyondan Nasıl Korunuruz ? | Soru Yeri

Hipertansiyondan Nasıl Korunuruz ?

hipertansiyon

Öncelikle nasıl korunacağımızı ele almadan önce asıl sorunun tanımını yapmak gerekiyor. Kalbin kasılmasıyla pompalanan kanın atardamar duvarında yaptığı basınca tansiyon, bu basıncın 140/80 mmHg üzerinde olmasına da hipertansiyon denmektedir.

Çoğu hastalığın belirti vermesine rağmen hipertansiyon çoğu zaman belirti göstermeden uzun yıllar boyunca damarları etkileyebilir. Dolaylı yönden de böbrek yetmezliği, kalp krizi, felç vb. hastalıklara sebep olabilir. Bu durumun tedavisinin birincil noktası doktorların verdiği ilaçlardan, ikincil noktası da sağlıklı bir yaşam ve beslenme şekli sürmekten geçer.

Hipertansiyon ile Savaşmak !

Fazla kilolarınızdan kurtulun. İnsanlar size sıklıkla şişman olmak da bir tercihtir, herkesin tığ gibi olma zorunluluğu yoktur diyebilir ancak Beden Kütle İndeksi yalan söylemez. Fazla kilolar ve az hareket zamanla damar tıkanıklığına sebep olur yani şişman olmanın sempatiklikten başka iyi bir tarafı olduğu söylenemez.

Düzenli spor ya da egzersin yapın. Her yaş grubu kendi sınırlarını fazla zorlamayacak bir şekilde günlük olarak egzersiz yapabilir. Buna ayıracak vaktim yok diyorsanız da en azından günlük en az 10 – 15 dakika yürüyebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapanların kan basınç değeri düştüğünden hipertansiyona yakalanma şansı da o kadar düşecektir.

Sigara ve stres en büyük düşmanınızdır. Sadece hipertansiyon için değil birçok hastalığın etken maddesi olan bu ayrılmaz ikiliyi hayatınızdan çıkarın.

Sağlıklı beslenin. Belki de en civcivli kısım burası. Herkesin kendine göre bir sağlıklı yemek programı veya uyguladığı bir diyeti vardır. Bu konuda herkesin çokça bilgi bildiğini ancak uygulamadığını söyleyebiliriz. O yüzden uzun uzadıya yazmak yerine aklınıza altın bir cümle yerleştirmek istiyorum.

Günde 1 porsiyon peynir, kırmızı et, pilav – makarna hakkınız var. Fazlası zarar.

İlla ki öneri istiyorsanız derisiz ve yağsız kırmızı – beyaz etleri tercih ediniz, haftada iki kez balık (mümkünse fırında buğulama), günde en az 3-4 porsiyon sebze-meyve, bitkisel margarin kullanmayın, şeker tüketimini azaltın. Her yemeğin kızartma ve kavurmalarından uzak durun.

Bu yazılanların yarısından çoğunu uyguladığınız andan itibaren kendinizi hipertansiyondan uzak tutmuş sayabilirsiniz.

Dipnot: Burada yazılanlar kişisel tecrübeler içermektedir, en yakın sağlık kuruluşlarına danışarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir