2.El Akıllı Telefon Ne Almalı ? | Soru Yeri

2.El Akıllı Telefon Ne Almalı ?

ikincieltel

Her sene daha iyisi, daha yenisi, daha parlağı, daha büyüğü… Diye diye öleceğiz sanırım yakında. Akıllı telefonlar son 4-5 yıldır hayatımızda ancak inanılmaz bir yer kaplamış durumda. Her sene daha fazla marka, daha fazla modelle piyasaya girmesine rağmen fiyatlar asla düşmüyor ! Tabii ki bunda bizim ülkemizdeki vergi oranlarının da katkısı da çok fazla !

Bu anlamda ben telefona dört haneli paralar ayıramam diyenler için uygun fiyatlı ikinci el akıllı telefonlardan bir seçki hazırladık.

2015’te ikinci el akıllı telefon ne almalı ?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor. Her sene değişik özellikte yepyeni telefonların çıktığı varsayıldığında kimse ben bu işin uzmanıyım diyemez. Neticesinde durmaksızın yenilenen bir bilgi akışı söz konusu. Bu yüzden kendi tecrübelerimi aktaracağım.

– Bir telefonun çok pahalı olması çok iyi olduğu anlamına gelmez.

Bu işin meraklılarının dilinde sürekli bir fiyat-performans lafı dolanır ki çok önemli bir mevzudur bu. Dünyanın parasını vermeden önce alacağınız ikinci el telefonun donanımsal olarak özelliklerini diğer modellerle karşılaştırın.

Mesela LG G3 Beat modelinin ikinci el piyasası 500-600 TL civarında iken Asus Zenfone 5’in 400-500 civarında gezinmektedir. Hız performans ve donanımsal özellikler olarak Zenfone 5 daha iyi olmasına rağmen daha ucuzdur, genel algılara kapılmayın.

-Bir markanın herkeste olması o markanın çok iyi telefonlar ürettiği anlamına gelmez.

Samsung olduğunu herkes anlamıştır umarım. Yani bir elektronik firması sadece pazarlaması daha iyi diye çok fazla satış yapıyorsa ve insanlar bu zokaya düşüyorsa siz de düşmeyin. Öncelikle çok olan şey değersizleşir bunu unutmayın. Samsung ikinci el telefonların ucuz olmasının sebebi de budur. Aldığınız anda müthiş bir değer kaybına uğrar. Mesela şu anda iPhone6 aldığınızı varsayalım 2700 TL’ye. 1 ay sonra o telefonu 2400 TL’ye satabilirsiniz. Ama Samsung S6 Edge’i 2500 TL’ye aldığınızı varsayalım, 1 ay sonra fiyatı yarı yarıya düşecektir. (Şair burada alt metin olarak ikinci el Samsung almayın diyor.)

– Bir akıllı telefonun çok iyi fotoğraf çekmesi akıllı olduğunu göstermez.

Şimdi teoride Nokia’nın Lumia serisi de akıllı telefondur. Çok iyi fotoğraf çeker, çok seridir ama akıllı telefonu akıllı telefon yapan şeyler olan uygulamalar yoktur. E ben ne anladım o işten. Neyleyim ben Carl Zeiss merceği, o fotoğrafı resmi Instagram uygulamasından paylaşamadıktan sonra ?

Bu noktada eş, dost, akrabadan kazık yemeniz olasıdır. Bir yakınınız size Windows işletim sistemli Nokia akıllı telefonlardan birini satmaya kalkıyorsa kibarca reddedin. Vakti zamanında çünkü satıcı da onu bunlar çok akıllı telefonlar diye kandırmış olması muhtemeldir. Kısır döngüye girmeyin.

Çok konuştun hiçbir şey önermedin lafını duyar gibiyim. Sadede geleyim, peki.

2015 yılında ikinci el alınacak akıllı telefonlar;

-iPhone5, iPhone5S: Üzerlerine dört – beş nesil daha iPhone çıksa yine şık, yine hızlı ve yine kullanışlı. Asil bir telefon verilen parayı sonuna kadar hak ediyor. Siz olur da sıkılıp satmak isterseniz de her zaman piyasasını korur.

-Asus Zenfone 5, Asus Zenfone 6: Piyasaya çok hızlı ve sağlam bir giriş yaptı. Hatta satış fiyatı sonradan yükseldi telefonların. Muadil özellikte diğer telefonlar dört hanelerde seyrederken onlar hep üç basamakta kaldı. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz.

HTC’nin orta ve üst segment modelleri: Android pazarının seçkin telefonlarından. Kendine has özellikleri sayesinde diğer markalardan kolayca sıyrılabiliyor. Aslında bir nevi Android’in iPhone’ları diyebiliriz HTC için. Beats Audio özelliği müzikseverler için ayrıcalık. Aldığınızda satarken de fazla zarara girmezsiniz.

Ben ikinci el akıllı telefon alsaydım yukarıdakilerden birini tercih ederdim. Ama akıl sizin, para sizin. O yüzden bilgilerin ışığında kendi kararınızı kendiniz verin.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir