İnatçı Lekeler Nasıl Çıkarılır ? | Soru Yeri

İnatçı Lekeler Nasıl Çıkarılır ?

lekeler

 

İnatçı ve zor lekeler ile uğraşmak oldukça zordur. Kahve, çay, domates, ketçap ve çikolata lekeleri gibi zorlu lekelerin temizliği zor olduğu gibi bu lekeler ile başa çıkabilmeniz de kolaydır. Çeşitli yöntemler ile inatçı lekelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Çay ve kahve lekeleri için en etkili yöntem limon suyudur. Limon suyunu leke üzerine sıkıp beklettikten sonra durulayıp yıkayabilirsiniz. Leke temizlenecektir. Limon suyu kullanmak istemiyorsanız gliserin tercih edebilirsiniz.

Özellikle çocukların dışarıdan geldikten sonra çamur lekeleri ile karşılaştığınızda ise, öncelikle çamuru iyice kazımanız gerekmektedir. Kazıdıktan sonra ön yıkamaya alarak lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

En çok zorlanılan leke ise çimen lekesidir. Çimen lekesini çıkartmak için deterjanınızı çamaşır üzerine döküp biraz bekletmelisiniz. Daha sonra makinede yıkayabilirsiniz. Leke hala duruyor ise beyaz ispirto kullanıp leke üzerine dökebilirsiniz.

Ruj lekesi için eter tercih edebilirsiniz. Pamuk üzerine az miktarda eteri dökerek tampon hareketlerle ruj lekesini çıkartıp kalan az lekeyi de makinede yıkama yaparak bu lekeden kolayca kurtulabilirsiniz.

Kadınların makyajda tercih ettiği fondötenler kıyafetlerinize leke yapabilir. Bu yüzden lekeden kurtulmak için ruj lekesinde olduğu gibi eter kullanıp daha sonra sabunlu su ile yıkayabilirsiniz.

Kan lekesi de diğer inatçı lekelerden biridir. Kan lekesi beyaz renklilerde oksijenli su kullanılarak temizlenebilir. Renkli olan kıyafetlerde ise nişasta ve su ile bir hamur hazırlanır ve leke üzerine koyularak kuruması beklenir. Ardından kazıyarak temizlenip makineye atılır. Diğer kolay bir yöntem ise aspirindir. Aspirini eritip leke üzerine koyduğunuzda leke temizlenecektir.

İnatçı lekeleri çıkarma yöntemlerini deneyerek lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. İnatçı lekeler için özel üretilmiş leke çıkarıcıları da tercih edebilirsiniz. Kullanım talimatlarına uyarak lekelerden kıyafetlerinizi arındırabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir