İncelemeye Gönderilen Ürünler Ne Zaman Sonuçlanır ? | Soru Yeri

İncelemeye Gönderilen Ürünler Ne Zaman Sonuçlanır ?

Tüketim toplumumuzun önemli bir kısmını kapsıyor ve biz haklarımızı bu anlamda çok bilmiyoruz diye düşünüyorum. Halbuki 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun biz tüketiciler için çıkartılmış ve bizi koruyan bir belgedir.

Bu anlamda kanunu detaylıca okumakta fayda var ancak ben bu kanunun en önemli noktalarından birini temsil eden bölüme eğileceğim. Ayıplı bir malın incelemeye gönderilmesi, incelemeden gelmesi ve sonuçta karara bağlanması aşamaları.

İlgili kanunda elinizdeki ayıplı bir ürünü 2 yıl boyunca aldığınız yere faturasıyla birlikte götürüp işlem yaptırabileceğiniz belirtiyor. Tabii ki bu noktada markalar kendilerince bazı şeyleri esnetiyor. Kimi marka ürünün 6 ay boyunca garantisi olduğunu, kimi 1 yıl boyunca satış sonrası destek verdiğini söylüyor. Taşınmaz mallarda kanunen kimi şartlarda 5 yıla çıkan bu destek tekstil, basit ev aletleri vs. gibi ürünlerde daha da kısalıyor.

Peki o zaman şöyle yapalım. X markasından 65 TL’ye bir t-shirt aldınız. Aldığınız t-shirtü yıkama talimatına uygun yıkadığınız halde 3. ayında rengi soldu. Ürünü faturanızla birlikte X markasının mağazasına götürdünüz ve incelemeye tabi tutulmasını istediniz. Ürünü teslim edip inceleme tutanağını elinize aldıktan sonra 15 iş günü içerisinde incelemenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması gerekiyor.

İş günü tabiri burada önemli nokta. Hafta sonları ve resmi tatiller iş gününden sayılmadığı için aslında bu süreç sizin için daha da uzuyor, bu yüzden günleri tek tek takip etmeniz gerekebilir. 15 iş günü içerisinde eğer inceleme olumlu sonuçlanırsa önceki alışveriş bedeli olan 65 TL’lik alışveriş hakkı doğar. Firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte bazı firmalar hediye çeki verebiliyor, bazıları da hemen kullandırma eğilimine gidebiliyor.

Eğer olumsuz sonuçlanırsa bulunduğunuz şehrin Tüketici Hakem Heyeti’ne inceleme formları, ürün ve faturayla birlikte başvurabilirsiniz. Genelde burada tüketici lehine kararlar çıkmaktadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir