İngilizce'de Hindi Neden Turkey Demektir ? | Soru Yeri

İngilizce’de Hindi Neden Turkey Demektir ?

hindi

İngilizce ile ya da bilgisayar oyunları ile biraz dahi aşinalığınız varsa hindinin ‘Turkey’ olarak adlandırıldığını görmüşsünüzdür. Bunun sebebini birçok insan hindinin Türkiye’den meydana geldiğini düşünerek geçiştirir. Fakat olayın özü ise bambaşkadır. Özellikle Hristiyan inancının şükran günlerinde önemli bir parçasını oluşturan bu kuş türü Amerika kıtasının yerli bir hayvanıdır. Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden önce de Kuzey Amerika’da yaşadığına dair birçok kalıntı bulunmuştur. Hatta öyledir ki Avrupa’dan göç ederek Güney Amerika’ya gelen Aztek ırkına mensup insanların hindi ırkını evcilleştirdiği bile görülmüştü.

Asıl hikayemiz ise bambaşka bir yerde başlıyor. Aztekliler tarafından getirilen bu hindiyi gören İngilizlerin kafası baya bir karışmış, batı Afrika o günün Türk topraklı içerisinde olduğu için insanlar bunu bir çeşit Türk tavuğu zannetmişlerdi. Bu nedenle de göçmenler sayesinde ‘Turkey’ olarak adlandırılmıştı. Elbette bu hikayenin literatürde geçen resmi hikayesidir. Birde resmi hikayenin yanı sıra halk arasında dolaşan bazı belirli belirsiz rivayetler var.

Bunlardan en meşhuru ise eğer bir hindi bulursanız sizin de duyabileceğiniz sesidir. Hindinin çıkartmış olduğu tok ses ‘tork, törk’ gibi bir sese çok yakındır. Bu sesi duyan zamane insanları da bu hayvana çıkarmış olduğu sesten dolayı ve bu hikayelerden dolayı ‘Turkey’ demeyi münasip görmüşlerdir. Elbette bu resmi hikayenin yanında biraz daha saçma ve doymamıza yetmeyen bir hikaye gibi görünebiliyor.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir