İnsan İlişkilerinde Nasıl Başarılı Olunur ? | Soru Yeri

İnsan İlişkilerinde Nasıl Başarılı Olunur ?

insaniliskileri

Erkekler; İçinizdeki sese kulak vererek bir anlaşmaya balıklama atladığınız oldu mu hiç? Kadınlar; Size sunulan bir teklife kadın sezgilerinizin ışığında kabul ya da ret cevabı verdiğiniz oldu mu? Mantığımız, sezgilerimizin ne anlama geldiklerinin farkına varmamızı engelleyebilir. Ancak tıpkı köpeğin işitmesi ya da yarasanın görmesinde olduğu gibi, bilinçaltı hislerini oluşturan öğeler de tamamen gerçektir.

Sizden iki insanın, birbirlerine gönderecekleri sinyalleri kaydetmeye yarayan, devrelerle donatılmış karmaşık bir kutuya yerleştirilmiş olduklarını hayal etmenizi istiyorum. Bu ikisinin arasında saniyede on binlerce bilgi birimi akar. Pennsylvania Üniversitesindeki bir iletişim uzmanı bu durumu şöyle değerlendirmektedir: “Bu iki deneğin bir saatlik etkileşimlerinin verilerini ayıklamak için, muhtemelen Amerika’daki yetişkin nüfusun hemen hemen yansının ömürleri boyunca çaba sarf etmeleri gerekecektir.”

Acaba iki insan arasında gidip gelen milyonlarca akılcı etki ve tepkiden yola çıkarak her iletişim girişimimizi net, kendinden emin, inanılır ve karizmatik kılacak, elle tutulur sayılabilen tekniklere varabilir miyiz?

Cevabı bulmaya azmederek iletişim teknikleri, karizma ve insan kimyası konulan üzerine yazılmış kitapların neredeyse hepsini okudum. Zamanında dünyanın dört bir yanında düzenlenmiş, önderlik ve güvenilirliğin hangi özelliklerin bileşiminde oluştuklarını ele alan yüzlerce bilimsel çalışmayı inceledim. Gözü pek toplum bilimciler, araştırmalarının doğru formülü vermesi adına altına bakılmadık taş bırakmamışlardır. Örneğin, iyimser yapılı Çinli araştırmacılar, karizmanın pek de önemli olmayabileceğini umut ederek, farklı kişilikteki insanların ilişkilerini, deneklerin idrarındaki ‘catecholamine’ seviyesiyle ilişkilendirecek kadar ileri gitmişlerdir.Tezlerinin rafa kaldırıldığını söylememe gerek bile yoktur sanırım.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
Bir Cevap
  1. sedef 44 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir