İnsan Nasıl Sarhoş Olur ? | Soru Yeri

İnsan Nasıl Sarhoş Olur ?

sarhos

İnsanın sarhoş olmasının nedeni merak ettiyseniz oldukça ilginç gibi görünen ama mantığında oldukça basit bir bilgiyi öğreneceksiniz demektir. Sarhoş olmamız için gerekli olan temel madde alkoldür. Bu maddenin yanı sıra içkilerin içerisine katılanların amacı şiddeti arttırmak daha çabuk karışım sağlamak kıvam vermek, tadını ve kokusunu değiştirmek gibi amaçlar için kullanırlar. Alkolden ilk yudumu aldığınız andan itibaren sarhoş olma yolculuğunuz aslında başlamış olur.

Alkol ilk olarak diğer bütün maddelerde olduğu gibi bir yol izler ve yolculuğu mideye kadar devam eder. Buradan ise direk olarak kana karışır. Kana karışan alkol ile birlikte hislerimiz, duygularımız ve vücut fonksiyonlarımız olağan hızından çok daha düşük bir şekilde beyine aktarılmaya başlanır. Böylece vücudumuz üzerinde ki genel şeyleri olduğundan daha yavaş algılamaya başlarız. Buna da sarhoşluk hali deriz. İlk aşama alkolde böyle gerçekleşir. Eğer alkolün biraz daha tadını almaya başlar ve aldığımız doz oranını arttırırsak bu aktarımın süresi daha da yavaşlar. Yavaşlama sonucunda da şuur kaybı, algı kaybı gibi birçok şey meydana gelmeye başlar.

Bu durumda elbette organlarınız zorlanmaya başlarlar ve tam olarak istediğiniz gibi işlevlerini görmezler. Alkol aldığınız sıra da kalbiniz de işinizi aksatmaya başlar. Bu nedenle eğer almanız gereken dozdan çok çok yüksek bir alkol miktarına vücudunuz ulaşırsa yavaş yavaş solunum sisteminiz durur ve hayatınızı kaybedersiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir