İnsan Nasıl Solak Olur ? | Soru Yeri

İnsan Nasıl Solak Olur ?

solak

Dünya da yaradılışına tek aykırı davranan varlık öyle umulur ki insandır. Çünkü bu konuda bile bir birliğe varılamamaktadır. İnsanların bir kısmı sağ hareket yeteneklerinin daha üstün olduklarının farkında olurken bir diğerde sol hareketlerinin daha kuvvetli olduğunun farkına varır. Hayvanlarda ise böyle bir durum yoktur. Hayvanlar elleri ya da bacakları ya da herhangi bir çift olan organları birbirinden ayrı olarak bir üstünlüğe sahip değildir. Her iki organ da eşit seviyede çalışmaktadır.

İnsanların neden bir kısmının sağ ya da sol elinin daha fazla güce sahip olmasının nedeni ise henüz bilimsel açıdan sonuçlandırılamamış bir bilgidir. Eğer dünyanın tamamı sağ ya da tamamı solak olsaydı belki de bu konunun doğuştan geldiği ileri sürülebilirdi ancak maalesef bu sorunun cevabı olarak bilim dünyası bunu da kabul etmedi. Diğer bir düşünce ise bebeğin anne rahmindeyken bulunduğu konumdan kaynaklandığı şeklindedir fakat elbette bu da daha henüz bir kesinliğe ulaştırılamamıştır.

Aynı yumurta ikizlerinde bile biri sağ elini kullanırken diğeri sol elini kullanarak işlerini gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle bilim dünyası buna doğuştan gelen bir özellik diyemiyor. İnsanlığın tarihinden bu yana kadar olan süre içerisinde çok büyük bir kısmı sağ yetenekli olarak yaşamını sürdürmüştür. Elbette sağ yetenekli olmak daha iyidir çünkü günümüzde neredeyse her şey sağ el kullanımına göre üretilmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir