İnsan Neden Kaşınır ? | Soru Yeri

İnsan Neden Kaşınır ?

İnsanoğlunun en temel reflekslerinden biri olan kaşınma güdüsüne kafayı taktım. İnsan neden kaşınır ? Bazen alerjik bir reaksiyon, bazen bir böcek, bazen de bir yemek… Bu tür durumlarda üstünde durmadan eyleme geçtiğimiz bir gerçek ancak durup düşündüğümüzde yaptığımız eylem aslında pek de işe yarayan birşey değil. Çünkü kaşıntıya sebebiyet veren şey beyinde başlıyor. Beynimiz sinir hücrelerimize emirler yağdırırken biz de kayıtsız kalamıyor ve harekete geçiyoruz. Beynimize verilen emirler sonucu kaşınan bölgede bir tepkime meydana geliyor ve vücut direnci artıyor. Ancak bu dirence karşı ellerimiz de tepkimeye giriyor.

Yani insan öyle yada böyle istemsiz bir tepki sonucu kaşınıyor. Beyinde rahatlama duygusu uyandıran bu eylem aynı zamanda sinir hücrelerine de anlık zarar verdiği için vücudumuzda kısa süreliğine zayıf bir acı hissi uyanıyor. Bunları bir kenara bırakıp işin sağlık kısmına baktığımızda ise kaşınmak ölü hücrelerin yenilenmesi açısından da faydalı bir aktivite.

Yani insanın kaşınmasının altında yatan binlerce sebep var. Çıkış noktasını bilsek bile önüne geçemediğimiz bu eylemi her zikrettiğimizde elinizi vücudunuza götürüyorsunuz değil mi ? Hadi hadi kaşıyın. :)

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir