İnsanlar Neden Tokalaşır ? | Soru Yeri

İnsanlar Neden Tokalaşır ?

tokalasmak

Tokalaşma da birçok adet gibi aslında bundan asırlar ve asırlar öncesine dayanmaktadır. Bu tarihi o kadar uzatabiliriz ki, çünkü tokalaşmanın temelleri aslında tarihin ilk yıllarında atılmıştır. Tarihin ilk insanları kendilerini savunmak için birçok çeşitli silah üretmiştir. Bu üretilen silahların geneli de hep sağ el ile taşınmaktadır. Henüz daha dilin bile meydana gelip gelmediğini bilmediğimiz bu tarihlerde bir yabancı bir yabancı ile karşılaştığında tamamen hayvani dürtüleri ile hareket ediyordu.

Karşısındakinin kendisine zarar vermeyeceğinden emin olabilmek için ise birbirlerini ikna etmeleri gerekiyordu. Bu ikna içinde sağ ellerini yani eğer varsa silah tutabilecekleri elini birbirlerine gösteriyorlardı, elbette hayvani dürtüler ile hareket ettikleri için elin sadece boş olduğunu görmek onları ikna etmek için yeterli değildi. Bunun yanı sıra bir de tam emin olabilmek için birbirlerinin ellerinin tutuyorlardı ve hafifçe sıkıyorlardı. Sıkmada ki asıl neden ise olsa bir hareket anında kendilerini daha iyi savunabilmelerinden meydana gelmekteydi. Sallama kısmına henüz daha tam olarak bir bilgi eklenmemiş olsa da büyük ihtimalle kışlık büyük elbiseler giyildiğinde kolluk yerine gizli silah saklanmış olmasından korkuyorlardı.

Gizli bir böleme içerisinde silah olup olmadığını anlayabilmek için de kollarını hafifçe sallıyorlardı. İlk başlarda bir kontrol göstergesi olan bu hareket yüzyıllar geçtikçe bir dostluğun ve arkadaşlığın nişanesi olarak günümüze dek ulaştı.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir