İnternet Kültüründeki MEME Nedir ? | Soru Yeri

İnternet Kültüründeki MEME Nedir ?

Bu kelimeyi duyduğunuzda hemen hemen her Türk gencinin suratında hafif bir sırıtma oluşur ve olayı direk yanlış algılar. Yanlış algılamayan işin özünü bilen ise yine de konuyu iğrenç bir espri ile bağlayıp tüm insanlarda bulunan bu organla ilinti kurar.

Meme, yani internet memesi nedir ?

Kısaca kişiden kişiye hızlıca yayılan fotoğraf, video, laf ve komikli her türlü şeydir.

Genel olarak karşımıza bir fotoğraf ya da onunla özdeşleşmiş bir simge olarak çıkar. Hepimizin bildiği troll suratlar bir internet memesidir. Bu durum gif olarak nitelendirilen hareketli fotoğraflar olarak da karşımıza çıkabilir. Bir fotoğrafın ya da esprinin meme olarak sayılabilmesi için kısa zamanda bir zümreye yayılması ve bir duyguyu ifade etmesi gerekir.

İnternet kullanıcıları o anki ruh hallerini bir meme olarak kullanabileceği gibi direk komiklik ve şaka olması için de herhangi bir platformda paylaşılabilir. Herkesin daha kolay anlayabilmesi için bizden bir örnek vererek konuyu kapatacağım.

Devlet Bahçeli’nin bir zamanlar yaptığı bir konuşmada bisküviye “püskevit” demesi bir çok insan tarafından komik ve samimi bulunmuştu. Bunun üzerine bu püskevit lafı bir meme olarak internete yayıldı.

Aynı şekilde Fatih Terim’in zengin yüz mimiklerinin fotoğraflara yansıdığı kareler de zaman zaman internette sörf yaparken karşımıza çıkmaktadır. İşte bu ve buna benzer tüm olgulara MEME adını verebiliriz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir