iPhone 6s Mi ? iPhone SE Mi ? | Soru Yeri

iPhone 6s Mi ? iPhone SE Mi ?

6svsse

Olayın teknik terminolojisine girmeyeceğim. Zira ona yapabilen binlerce youtuber ya da binlerce yazılım mevcut. Olayı uzun vadeli ve maddi yönlerini irdeleyerek gidelim.

iPhone 6S 16 GB 3100 TL 64 GB 3500 TL
iPhone SE 16 GB 2000 TL 64 GB 2400 TL

6S’in donanımsal kuvvetine yakın olarak 4inc üretilen SE serisi teknik özellikleri bakımından 6S ile kapışacak düzeyde. Peki donanımsal güce rağmen iki telefon arasında neden 1100 TL fiyat farkı var ? İşte bu noktada pazarlama devreye giriyor.

Akıllı telefon pazarının ilk zamanlarını hatırlayalım. Çok da büyük olmayan Android, iOS ve Windows tabanlı cihazlar vardı. Samsung’un tuşlu Android telefonunun Blackberry’lerden özenerek hazırladığını unutmayalım. iOS’un HTC’nin gerisinde kaldığı dönemleri unutmayalım. Pazarlama uzun vadeli bir süreçtir, pazar payını doğru analiz eden ve uygun bir şekilde yönlendirenler dominant olurlar.

– Samsung’un pazarı domine ettiği dönemlerde telefonların yavaş yavaş büyüdüğünü ve cep telefonlarının cebe sığmadığını hatırlayalım.

– Telefonlar büyüdükçe diğer markalar daha büyüğünü daha ince olarak üreterek pazar payını ele geçirmeye çalıştılar.

– Apple pazarı domine etmeye başladığında ise daha büyük telefonu hem daha ince üretip hem de stabil çalıştırmaya başladı.

Başladığımız yere dönelim şimdi. Büyük bir cep telefonunun bize katkısı nedir ? Yoksa bu Samsung ile başlayan furyanın devam etmesinden başka bir anlam ifade edebilir mi ? Dünyanın en iyisi Apple bile bu trende Plus serisi ile uymak zorunda kaldığını hatırlayalım.

Bu yüzdendir ki teknolojide trendleri boşverelim arkadaşlar. Kimin telefonunun daha büyük olduğunun önemi yok. Önemli olan işlevi.

İşlevde bana göre kastım;

– Cep telefonu cepe rahat sığmalı.

– Tek elle kontrol edilebilmeli.

– Donanımı güçlü olmalı, kasmamalı.

– Foto – video yönü iyi olmalı.

Şimdi bu saydıklarımın tamamı iPhone SE modelinde mevcutken neden 1100 TL daha fazla verip cebime sığmayan iPhone 6S’i alayım ?

Bu sorunun cevabını kafanızdaki bütün şartlandırılmış trendleri ve size dayatılan pazarlama tekniklerini unutarak cevaplayın ve kararınızı sonra verin.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir