iPhone ile Kaliteli ve Güzel Fotoğraflar Nasıl Çekilir ? | Soru Yeri

iPhone ile Kaliteli ve Güzel Fotoğraflar Nasıl Çekilir ?

Artık ihtiyaç haline gelen sosyal medyada fotoğraf paylaşmak, sıradanlıktan sıyrılma gereksiniminide beraberinde getirdi. Özgün ve eşsiz fotoğraflar çekme isteği, uzun zamandır Instagram’a fotoğraf atmadım eksikliği, bizlere yeni ve yaratıcı olmayı zorunlu hale getirdi. Kaliteli ve güzel fotoğraf çekme düşüncesi herkesin ortak paydasında buluşmuş iken en çok tercih edilen iphone ile kaliteli ve güzel fotoğraflar nasıl çekilir hep beraber inceleyelim.

İlk olarak karşımıza 1/3 kuralı çıkmaktadır. Fotoğrafçılık giriş 101 konusu olan 1/3 kuralının temel prensibi fotoğrafı 9 eşit parçaya bölmektir. 3 er eşit parçaya bölen 4 çizgi çekerek bu sonucu alabilir. Iphone için ızgara seçeneği bu çizgiler için kullanılmaktadır. Iphone da Ayarlar > Fotoğraf > Izgara seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Bu ızgaradaki doğruların kesişim noktaları ilgili merkezini temsil etmektedir. Fotoğraflayacağınız nesne o 4 noktadan birinde yer alması ilk görülecek şey yapmasının yanında bütünlüğüne bakıldığında daha hoş durmasını sağlayacaktır. Flaş yerine doğal aydınlatmalardan yararlanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Güneş ışığından faydalanmak flaş patladığında olan parlamaları önleyebilmektedir. Fotoğrafın netliği en önemli olan konulardan biri tabii ki. Çekmek istediğini nesne veya kişinin ekranda ki görüntüsü üstüne tıklayarak iphone’nuzun o nokta üstünde odaklanmasını sağlayabilirsiniz. HDR özelliğini kullanabilirsiniz.

HDR özelliği açıkken fotoğraf çekerseniz eğer en az 3 tane fotoğraf çeker iphone’unuz ve o fotoğrafları kendi içinde kıyaslayıp size en kaliteli sonucu vermek için aydınlık noktaları yeniden değerlendirip size sunacaktır. AE/AF kilidi bir başka yardımcı özelliklerden birisi olmaktadır. Tek bir noktaya odaklanmanızı sağlamaktadır. Mesela karanlık bir ortamda fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Iphone kamerası açıkken ekranın üstüne basılı tutarsanız AE/AF kilidi yazısını göreceksiniz. Bu demektir ki parmağınızın durduğu yere odaklanmaktadır. Elinizi titrettiniz ve ya ekranı oynattınız bu özellik sayesinde iphone’nunuz yine aynı noktaya odaklanacaktır.

Zoom özelliğini kullanmak fotoğraf kalitesini düşürecektir. Yaklaştırma işlemi sırasında pikselleri büyütmesinden dolayı Zoom kullanmadan fotoğraf çekmek daha iyi sonuç verecektir.

Kusursuz portreler için

Işığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Portre için ışığın önemi daha bir fazladır. Çünkü henüz karanlık çekimlerde beklenilen görüntü alınamamaktadır ve fotoğrafa kumlu bir görüntü katmaktadır.

Iphone’unuzda çekim modları arasında portre moduna geçebilirsiniz. Fotoğraflamak istediğiniz pozun yanına geldiğinizde sarı renkli bir ‘derinlik etkisi’ yazısı görürsünüz. Ana öğenizin olabildiğince yakın olması gerekiyor. Iphone bu özellik için 2.5 m veya daha azını önermektedir. Bunlar doğrultusunda en iyi şekilde ayarlanan derinlik efekti fotoğrafınızı sanatsal boyutlar taşıyacaktır.

Etkileyici ve doğal fotoğraflar için

Dış mekânın renkleriyle uyum içinde olacağınız kıyafetler büyük önem taşımaktadır. Mor ve beyaz gibi ya da kırmızıyla siyahın uyumu gibi sizinde arka fonla uyum içinde olmanız göze çok daha hoş ve etkileyici gelen bir fotoğraf ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Doğru arka fon bulunduktan sonra sizin ihtiyacınız sadece fotoğraf açısının ayarlanmasına kalıyor. Olabildiğince yalın ve sade olması daha zarif bir fotoğraf ortaya çıkartacakken doğru ışık ve açıyla çekilmiş bir fotoğraf muhteşemliği iphone ile yaşamanıza olacak verecektir. Yakın çekimlerde ise en önemli nokta odaklamaktadır. Yeteri kadar yaklaştıktan sonra odaklanmak istediğiniz noktaya dokunup odaklanmayı ayarlamanız gerekmektedir. Deneyerek o anlık en güzel pozları yakalayabilirsiniz.

Gün batımı silueti çekmek için

Güneşin ile kamera arasına geçmeniz gerekmektedir. Sizin gölgeniz kamera lensine düşmelidir. Güneş arkanızda kalacağı için yüzünüz karanlık gözükecektir. Ekranın üstüne basıp Af/Ae kilidini açıp odaklamayı ayarlamalısınız. Daha sonra ise pozlamayı düşürmeniz gerekmektedir. Çünkü ışık patlamaları fotoğraftaki bütünlüğü bozabilmektedir. Bunlara dikkat ederek istediğiniz görüntüyü fotoğraflayabilirsiniz.

Manzara fotoğrafları için

Öncelikle iphone’un ızgara özelliğini açmanız size yardımcı olacaktır. Işık ve derinliğin gölgelerin daha net ve anlaşılabilir olması, rahatsız edici değil de görsel güzellik katan detaylara dönüşmesi için HDR özelliğini açmanız gerekmektedir. Yapmanız gereken son önemli ayrıntı ise ızgaralar ile ufuk çizgisini orantılamanızdır. Böylece dikkat odağını yakalamış olduğunuz için göze daha hoş gelecek bir fotoğraf çekmiş olursunuz.

Aksiyon fotoğrafları çekmek için

Hepimizin en zorlandığı konu bu olsa gerek tek elle selfie çekmek dışında, her denediğimizde başarısız olduğumuz bu teknik artık bizi çok zorlayamayacaktır. Bulanık çıkan veya görüntüyü tam yakaladığımızı düşündüğümüzde ekrana baktığımız sırada yüzümüzü buruşturmamıza sebep olan kaymış fotoğraflardan artık kurtulabileceğiz. İphone’ da bulunan seri çekim özelliği sayesinde istediğiniz pozu yakalayana kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Kameraya girdikten sonra seri çekim modunu seçmelisiniz ve fotoğraf çekme tuşuna parmağınızla basılı tuttunuz sürece iphone fotoğraf çekecektir. Hareketli bir şeyin fotoğrafını çekmek istediğinizde bu özellik yardımınıza hemen koşmaktadır. Çektiğiniz seri çekim fotoğraflar arasında en beğendiğinizi seçip kullanabilirsiniz.

Grup portresi çekmek için

Aradığınız netlik ,blur arka fonların, keyfini artık arkadaşlarınızla beraber çıkarabileceksiniz. Iphone’da portre modunu açıp ekrana kutucuklar çıkmasını beklemeniz gerekmektedir. Kutucuklar yüzleri tanıyıp onların etrafında belireceklerdir. Kutucuklar sarı renge döndüklerinde ise her şey hazır demektir. Geriye sadece çektiğiniz fotoğrafı arkadaşlarınıza göstermek kalıyor.

Dikey panaroma çekmek için

Iphone’un kamerasını panaroma moduna almadan önce yatay konuma getirmeniz gerekmektedir. Yatay konuma getirdikten panaroma moduna getirmelisiniz. Fotoğraf çekme tuşuna bastıktan sonra yavaşça ve stabil bir şekilde yukarıya doğru iphone’nunuzu kaldırmaya başlayabilirsiniz ve sonunda istediğinizi elde etmenin mutluluğu kalmış olacaktır.

Tek elle selfie çekmek için

En büyük trendler arasında olan selfie çekmek bazen zor olabiliyor. Selfie çekme sayısı arttıkça kolay yollar aranmaya başlaması da uzun sürmedi. Tek elle tuttuğunuz iphone’da da bazen zor olabiliyordu. Ama ses düğmelerini keşfetmemiş olan için sadece, yatay tuttuğunuzda ses düğmelerine erişimiz daha kolay olduğu için selfie çekerken bu düğmeleri tercih etmek sizin için daha basit bir yöntem olacaktır. Ayrıca zamanlayıcıyı kullanıp daha da kolay selfie çekmeniz mümkün.

Eşsiz açı yakalamak için

En basit ve doğal yöntem denemeler yapmaktan geçmektedir. Fotoğraflamak istediğiniz obje ya da insanı farklı açılardan görmeniz size yardımcı olacaktır. Işık , mekan, renk uyumlarıyla ve göz zevkinizin de yardımıyla çok geçmeden doğru ve istediğiniz gibi bir fotoğraf çekebilirsiniz. Önceki dönemlerde fotoğraflar dijital boyuta geçmeden önce tek bir fotoğraf için saatler harcanabilmekteydi. Doğru acının bulunması ya da deneyip görebilmenin basit bir yöntemi olmadığından dolayı o zaman zorlayıcı bir tecrübe olsa da artık bu çok daha kolay bir hal almıştır.

Her şeyi güzel gösteren saatlerde fotoğraf çekmek için

Gün batmadan önce hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Süjeniz doğrudan güneşe bakmalı ve sizin sırtınız güneşe dönük olmalıdır. HDR özelliğini kullanmanızda fayda sağlayabilecek özellikleri arasında yer almaktadır. Sonra da yapmanız gerek iphone un ekranına basılı tutup odak noktası seçmeniz ondan sonra ise sadece yapmanız gereken deklanşöre basıp fotoğrafın güzelliği için kendinizi tebrik etmeniz olacaktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir