İskambil Kağıt Simgelerinin Kökeni Neye Dayanır ? | Soru Yeri

İskambil Kağıt Simgelerinin Kökeni Neye Dayanır ?

iskambil

Hangi coğrafyada yaşıyor olursa olsun her insan ömründe mutlaka en az bir iskambil kağıdını eline almıştır, peki kaç kere bu sembollerin nereden geldiğini düşündünüz? İşte bu yazımızda iskambil kağıtlarının üzerinde ki şekillerin anlamlarını ve nereden geldiklerini açıklamaya çalışacağız. İskambil kağıtlarının henüz tam olarak nerede ortaya çıktığı bilinmiyor. Coğrafi keşiflerden varsayılarak ise Çin’den getirilebilmiş olması gibi ihtimalleri söz konusudur.

Fakat bugün ki iskambil kağıtlarımızın anlamları ise kesinlikle günümüz Fransa’sının eski sınıflarından gelmektedir. 14.YY da Fransa da dört farklı sosyal sınıf vardı. Yani bugün ki kullanmış olduğumuz kupa, maça, karo ve sinek bu dört farklı sınıfı temsil etmektedir. Kupa kalkanı andıran şekli ile bizlere asil sınıfını ve kiliseyi, maça mızrağın ucuna benzer şekli ile orduyu, karo deniz işletmelerinde bulunan eşkenar dörtken kiremitlerden esinlenerek orta sınıfı, sinek ise bir bitki türü olan yonca ile köylü sınıfını andırmaktaydı. Günümüzün popüler oyunlarından bir kaçı olan poker ve briç gibi oyunlarda en değerli kartın kupanın en değersiz kartın ise sineğin olmasının nedeni de budur.

Üzerinde ki harflerin gelişi ise tamamen İngilizceye bağlıdır. Krala benzeyen kartımızın üzerinde K harfi vardır bu İngilizcede var olan ‘King’ yani kraldır. Kraliçe İngilizce de ‘Queen’dir ve bu oradan gelmiştir. Joker olarak gördüğümüz adam ise ilk zamanlarda ‘Knave’ yani düzenbaz olarak kullanılıyordu. Ancak sonralarında bu ‘Jack’ olarak değişime uğramıştır. Yani aslında J jokeri değil Jack’i temsil etmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir