Kadın Elbiselerinde Düğmeler Neden Soldadır ? | Soru Yeri

Kadın Elbiselerinde Düğmeler Neden Soldadır ?

elbise

Birçok şeyin temeli geçmişe dayandığı gibi bunun da temeli çok çok gerilere kadar uzanabilmektedir. İnsanların çoğu sağ ellerini kullanmaktadır. Bu nedenle erkeklerin düğmeleri giyerken daha rahat giyilebilmesi için sağ kendisine göre sağ tarafta yer alıyordu. Peki, iyi ama kadınlar neden solda olduğunu hiç merak ettiniz mi ?

Bunun da aslında temeli çok eski yıllara dayanıyor. Eskiden düğmelerin bulunabilmesi ve satın alabilmesi o kadar kolay değildi. Ancak varlıklı olan hanımlar şık düğmelere sahip olan kıyafetler satın alabiliyordu. O zamanların düğmelerinin birde özelliği çok çabuk kırılabiliyor olmasından kaynaklanıyordu. Ayrıca aklınıza gelen karelerde mutlaka kadınların elbiselerinin çok uzun olduğunu hatırlıyorsunuzdur. Kıyafetler de bu kadar uzun olunca haliyle tek başına giymek mümkün olmuyordu ve hizmetçileri ile birlikte giyiyorlardır. Hizmetçi düğmeleri iliklerlerken hizmetçiye göre sağ tarafa kaldığı için fazla uğraşmadan düğmeler oldukça kolay bir şekilde iliklenebiliyordu. Erkeklerin böyle bir ihtiyacı olmadığı için ise onların düğmeleri sağ tarafta bulunuyordu. Bir başka düşünce de elbette kadınların kıyafetlerinin erkeklerin açmasıydı. Bir erkek bir kadının kıyafetini rahatlıkla açabilmesi için böylece onunda düğmeler sağında kalmış oluyordu ve rahatlıkla açılabiliyordu.

İlk zamanlardan kalan bu alışkanlık daha sonralarda kadınların tek başlarına giyinebiliyor olmalarına rağmen nedense değiştirilmemiş ve alışılageldiği gibi adet halini alarak kullanılmaya başlanmış. Bugün günümüzde bayanların geneli kendi giyiniyor olsalar da hala düğmeleri sol taraftadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir