Kapalı Böbrek Taşı Öncesinde Yapılması Gerekenler | Soru Yeri

Kapalı Böbrek Taşı Öncesinde Yapılması Gerekenler

bobrektasi

Bir ameliyatın nasıl geçeceğini, ameliyatın başarısının ne durumda olacağını belirleyen en büyük etkenlerden bir tanesi de ameliyat öncesinde atılan adımlardır. Ameliyat öncesinde yapılan hazırlıklarda atılan yanlış bir adım, atlanan, ihmal edilen bir nokta, ameliyatın çizgisiyle oynayıp beklenmedik sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu açıdan bir ameliyata girmeden önce -ki girilen ne türde bir ameliyat olursa olsun.- mutlaka ve mutlaka doktorun önerdiği her türlü adım uygulanmalı, bir tanesi dahi atlanmamalıdır. Ameliyatın uygun görülmediği yerde taş kırma merkezi devreye girer. Birkaç seans içinde böbrekte bulunan taşı düşürür.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler de ameliyatın yolunu belirleyecek etkenlerdir. Bu ameliyat öncesinde de doktor harfi harfine dinlenmeli ve söylenen her şey bir bir uygulanmalıdır. İdrar yolu hassas ve derin bir sorundur, bu açıdan dikkatli ve emin adımlarla yürümek gerekir. İhmal edilen ufacık bir ayrıntı bile büyük sorunların habercisi olabilir. İşe ameliyat öncesi danışılan doktorun önerdiği filmleri çektirerek başlanabilir. İstenilen bu filmler mutlaka idrar yollarının, böbreklerin filmi olacaktır. Ameliyat esnasında işlem bu bölgelerde gerçekleşeceğinden bu bölgelerin durumundan emin olunmak, bu bölgeleri daha yakından görmek istenir. Dolayısıyla bu filmler, ameliyatın ilk önemli adımlarıdır. Daha önce böbrekleriyle ilgili açık ameliyat yahut da başka türden bir ameliyat geçirmiş kişilerin, bu durumu kesinlikle doktorlarıyla paylaşmaları gerekir. Çünkü bu durum, filmin çekilme yolunu belirleyecek, filmin ilaç yöntemiyle mi yoksa bilgisayar yöntemiyle mi çekileceğine karar verecektir. Kan testleri, kan pıhtılaşması testleri gibi adımlar da kapalı böbrek taşı ameliyatı öncesinin olmazsa olmaz adımlarındandır. Kanın pıhtılaşma zamanı, ameliyat öncesinden bilinmelidir ki ameliyatta aksi bir durumda gerekli müdahaleler yapılabilsin.

Ameliyattan on gün kadar öncesinde, kanda sulanma yapan, antibiyotik, aspirin gibi ilaçların da tüketiminin durdurulması istenecektir. Bu isteğe kesinlikle uyulma ve bu ilaçların tüketimi ameliyat öncesinde durdurulmalıdır. Aksi takdirde ameliyatta umulmadık anlarda umulmadık kanamalar meydana gelebilir. Hassas yapılı kişilerde ameliyat esnasında böbrek çevresinde enfeksiyon oluşmaması için de yine ameliyat öncesi adımların büyük etkileri vardır. Ameliyat öncesinde verilecek antibiyotiklerle bu durumun önüne geçilebilir. Böbreğin hassaslığını bilmek, görmek ise, yine çektirilmesi gereken filmlere bağlıdır. 

Taş kırma hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

http://taskirmamerkezi.net/bobrek-tasi-neden-olur.html

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir