Kapı Tipi Metal Arama Dedektörü İnsanın İçini Gösterir mi? | Soru Yeri

Kapı Tipi Metal Arama Dedektörü İnsanın İçini Gösterir mi?

Güvenlik sistem ve cihazları, günden güne yaşadığımız coğrafyanın artık vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İlk zamanlarda sadece büyük şehirlerde havalimanı ve havaalanlarında karşımıza çıkan bu metal arama kapıları, zamanla hemen hemen her beldede avmlerde, adliye, karakol ve her türlü devlet dairelerinde görünür oldu.

Öncelikle mağazaların giriş ve çıkışında bulunan alarm cihazlar ile bunların farkına değinmek istiyorum.  Mağazalarda kıvrım kıvrım gördüğümüz aletler alarm takılmış ürünün sinyal vermesi ile alarm verir. Kapı metal dedektörleri hırsızlıktan ziyade terör ve asayiş önlemesinde rol oynamaktadır.  Alarm cihazlarına nazaran daha yüksek ve devamlı bir güvenlik personeli tarafından takip edilmektedir.

Peki nasıl çalışır? Metal arama kapısı yani literatürdeki adı ile Kapı tipi metal arama dedektörü (KTMAD),  elektrikten güç alarak içerisinde bulunan ortalama 5 farklı manyetik alan ile bölgeden geçişleri taramaktadır. KTMAD’nin yarattığı manyetik alan; baş, göğüs, karın, bacak ve ayak bölgelerinde bulunan metaller ile etkileşime geçip kırıldığında ve bozulduğunda ilgili bölgeden sinyal alır ve alarm verir.  Zaman zaman sanılanın aksine insanın içinde ne olduğunu göstermez, sadece yakınından ve içerisinden herhangi bir metalin geçip geçmediğini algılar.

İnsanın içini adeta bir röntgen cihazı gibi gösteren dedektörlerde mevcuttur fakat ülkemizde pek  kullanımı olmamakla birlikte, mahremiyet konusunda tartışmalara sebep olduğu için yaygın kullanımı halen sorgulanmakta ve çekincelere sebebiyet vermektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir