Karabaş Otunun Güçlü Sağlık Faydaları | Soru Yeri

Karabaş Otunun Güçlü Sağlık Faydaları

Ballıbabagiller familyasından olan karabaş otu lavantaya benzer mavi ve mor çiçekleri olan güzel bir bitkidir.

Kansere karşı koruyucu gücü ile ülkemizde popüler olan bu bitki pankreas, beyin, prostat, meme ve bağırsak kanserine neden olan tümörün büyümesini engeller. Karabaş otunun faydaları içindeki geraniol maddesinden kaynaklıdır. Bu madde kansere karşı koruyucu güçtedir ve oluşan tümörleri yok etme özelliğine sahiptir.

Karabaş Otunun Faydaları

 • Yüksek tansiyonu olanlar için oldukça faydalıdır.

 • Uykusuzluğa iyi gelir.

 • Kan dolaşımını düzenleyerek kanı sulandırır ve rosmarinik asit sayesinde damar genişletici özelliği bulunur.

 • İyi bir balgam söktürücü olarak görev alır.

 • İçeriğindeki cineole maddesi ile alerji önleyici bir yapıya sahiptir. Bunun dışında sakinleştirici, tansiyon düşürücü ve mikrop kırıcı olarak bilinir.

 • Ağrı kesici etkisi nedeniyle sinirsel sebeplerle oluşan baş ağrılarını geçirir.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarını gidermek için kullanılır.

 • Antiseptik özelliği için kullanılır.

 • Mide ile bağırsak sancıları olan kişileri rahatlatır.

 • Egzama yaralarına uygulandığında egzamayı ortadan kaldırır.

 • Sigara bırakmak için iyi bir kaynaktır.

Karabaş otu kullanılırken 5 gram alınır ve bir su bardağı su içinde kaynatılır. 3 dakika kaynadıktan sonra sürülür. Bu su yaralara sürülebilir ve sigarayı bırakmak isteyenler sigara ihtiyacı hissettiğinde b,r yudum sudan alırsa sigara isteğini giderir. Faydalarizararlari adresinden karabaş otunun faydalarına ve zararlarına kolay şekilde erişebilirsiniz.

Karabaş otu çay şeklinde ya da yağ şeklinde kullanılabilir. Yara iyileşmesi için cilt üzerinden kullanılması gerekmektedir. Çay olarak tüketmek isteyenler bir miktar su kaynattıktan sonra içine bir tutam ot atabilir ve 5 dakika kaynattıktan sonra bal ya da şeker ilave ederek gün içinde iki ya da en fazla 3 kez içebilir. Çay içtikten sonra bazı insanlarda terlemeye neden olur. Bu gibi durumlarda kıyafetlerin değiştirilmesi gerekir. Toksinleri atan çay kıyafetlere zararlı maddeleri geçirecektir ve bu nedenle kuru giysilerle değiştirilmesi iyi olur.

Karabaş otu çayı, baş bölgesinde yer alan tıkalı damarları açma özelliğine sahiptir. Bu nedenle içildikten sonra baş bölgesi de terleyebilir. Sinüzit sorunu olanlar, geniz akıntısı ile sorun yaşayanlar ya da burnu tıkalı olanlar karabaş otu çayı ile rahatlayabilir. 2. Mide ve bağırsağı yumuşatır, gaz sıkışmasına iyi gelir. İdrar sökücü özelliği ile böbreklerinizi çalıştıracaktır ve bu sayede safra ifrazatını artırır.

Halsiz olanlar karabaş otu çayı sayesinde dinçlik kazanabilir. Karaciğere de çok faydalı olan bitki eğer ardıç tohumu karıştırılarak kullanılırsa kum ve taşların dökülmesini sağlar.

Uykusuzluk çekenler ve biraz huzur arayanlar otun dinlendirici, rahatlayıcı etkisinden yararlanabilir. Uyuşukluğu alıp enerji veren çay, vücudun ihityacı olan uykuya kolay şekilde geçmenizi sağlar. Gece bir takım kuruntular nedeniyle uyuyamayan kişiler yatmadan önce karabaş otu çayı içerse beyin rahatlayacaktır ve bu da kişi için dinlendirici olacaktır.

Baş ağrısı çeken kişiler ağrı kesici yerine karabaş otu çayı içebilir. Daha etkili bir kaynak olsun diye ardıç tohumu ile kullanılmalıdır. Toksinlerin vücudunuza zarar vermesin diye terledikten sonra mutlaka çamaşırlarınızı değiştirmeyi unutmamalısınız.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir