Kışın Ne İçmeli ? | Soru Yeri

Kışın Ne İçmeli ?

kisicecek

Soğuk havada içinizi ısıtmak, vücut direncinizi arttırmak ya da tıkalı boğazları açmak… Aşağıda sert kıştan nasibinizi almamak için sizin için birkaç öneri sunduk.

Artık ne yaparsak yapalım kış geldiğimizde hastalıktan kaçamıyoruz. Kimisi için bu durum yatak döşeklik bir seviyeye geliyor, kimisi kış boyunca burnunu çeke çeke geziyor. Bazıları da (özellikle kızlar) hasta olmamalarına ve sürekli sıcak ortamlarda durmalarına rağmen üşümekten kendilerini alıkoyamıyorlar.

Direkt konuyu bağlamak ne kadar doğru bilinmez ancak ben buna sürekli kullandığımız ilaçlar olarak görüyorum. Hastalanıp yatağa düşsek doktor kuvvetli bir antibiyotikle derman oluyor ancak her antibiyotik kullanımı vücut direncini biraz daha düşürüyor. Ve akabinde gelecek başka bir hastalıkta aynı antibiyotik fayda etmiyor ve miligramı yüksek başka bir ilaca başvuruluyor.

Sadece gözlük değiştirmek için birkaç senede bir hastaneye giden biri olarak size aşağıda kendi kış içeceklerimi yazdım. Tabii ki ben de hasta olup bitap düşüyorum ancak aşağıda doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalandığımda hastaneye ya da doktora ihtiyaç duymuyorum.

Dikkat: Aşağıda kişisel deneyimler ve tercihler bazında öneriler vardır. Kendinizi kötü hissediyorsanız her zaman birincil önceliğiniz tıbbi destek almak olmalı. Ben bu durumdan pek hoşnut biri olmayan biri olarak kendi yöntemimi sizlerle sadece paylaşıyorum.

Sıvı Tarçın: Aktarlarda ve bazı süpermarketlerde bulabilirsiniz. Konstantre şekilde satılan ürünü sıcak suyla karıştırıp içebilirsiniz. Yorgunluğu alır, vücut direncinizi arttırır. Bununla birlikte misafirlerinize de ikram edebileceğiniz hoş bir tadı ve kokusu vardır. Tarçının içine bir miktar pekmez akıtmak da fena olmaz hani.

Şifalı Otlar: Şifalı bitkiler kategorisinde genel olarak kullanabileceğiniz otlar bulunuyor ancak yine hem ikram edebileceğiniz hem de kendiniz keyifle içebileceğiniz mercanköşk, ıhlamur, adaçayı, dağ kekiği gibi otları tercih edebilirsiniz. Hastalandığınızda ya da bitap düştüğünüzde hepsini karıştırıp içebilirsiniz. Bir parça limonla birlikte tadları da gayet lezizdir. Şunu söylemeden geçmeyelim. Sıcak suyun içine bir dal bu bitkilerden koyup 3-4 dakika beklemek bence bu güzel bitkilere hakarettir. Evde sadece bir çaydanlık ya da demliği bu bitkilerden çay yapmak için kullanın ve kaynayan suyun içine atıp iyice demlenmesini bekleyin. (10 – 15 dakika) Hem tesirleri artacak hem de aromayı daha yoğun hissedebileceksiniz.

Ev Yapımı Bol Malzemeli Çorbalar: Hazır çorbalar yavanlığının yanında artık pek fazla güven de vermiyor. Evdeki taze sebzelerden sebze çorbası, ananınızın elinden tarhana çorbası (marketlerde ev yapımı tarhana da satılır) , haşlanmış tavuğun saf suyuyla bol limonlu tavuk suyu çorbası, ya da envai çeşit baharatı kaldırma yapısına sahip domates çorbasıyla şifaya giden kestirme yolu keşfedebilirsiniz.

Bu önerilerin yanına bazı içkileri de dahil edebiliriz. Jagermeister gibi envai çeşit bitki özlerinden hazırlanan içki görecesel olarak iyi hissetmenizi sağlar. Çok tüketmeden az miktarda alıp uyumak size tatlı bir uyku ve akabinde gelen dinç bir uyanışı getirir.

Bunlar benim kişisel tecrübelerimdir. Markaların sattığı o antin kuntin poşet çaylardan hiç içmedim ve hiç merak da etmedim. Burada yazdığım her şeyi Türkiye şartlarında kolayca temin edebilirsiniz. Gazanız mübarek ola !

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir