Kışın Yollara Neden Tuz Dökülür ? | Soru Yeri

Kışın Yollara Neden Tuz Dökülür ?

tuzlama

Eğer ki evinizin etrafında birazcık sert bir kış geçirmişseniz mutlaka karayolu görevlilerinin ellerinde küreler ile yollara tuz attıklarına tanıklık etmişsinizdir. Peki, dondurma yapımında da kullanılan tuzu o zaman neden bir dünya masraf ederek karların üzerine atarlar. Burada ki temel olay ilk önce mantığı kavrayabilmekten geçiyor. Eğer elinize bir bardak su alır ve bu bardağın içerisine şeker atarsanız şekerin kısa süre içerisinde çözünmüş olduğunu göreceksiniz. Fakat bu testin aynısını tuzda denediğinizde ise işin mantığını kavrayacaksınızdır. Tuz şekere göre erime noktasına çok daha geç ulaşmaktadır. Peki, neden o halde yollara tuz atıyorlar?

Yola tuz atıldığında bu tuz kargı eritmeye başlar ve bir çözücü görevi alır. Fakat bildiğiniz gibi eğer ki kar yağmış ise bu havanın 0 derecenin altında yer aldığının göstergesidir. Normalde sıfır derecede donabilen buz nasıl oluyor da üzerine tuz atılıp da buz eritildiğinde donmuyor? İşte burada da tekrardan tuzun sağladığı nimetler göz önüne çıkıyor.

Karla kaplanmış olan bir yolun üzerine tuz attığınızda tuz ilk başta bu karı eritme görevini üstleniyor. Ancak bu kar eriyip su haline gelmiyor. Çünkü tuz ile birlikte eridiği için tuzlu su şeklini alıyor. Tuzun donma noktası da daha aşağıda olduğu için bu su tuzlu su olarak kalıyor ve donmalar ile buz tutmalarını engelliyor.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
Bir Cevap
  1. osman 44 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir