Kızlık Zarının Dikilmiş Olduğu Anlaşılır Mı? | Soru Yeri

Kızlık Zarının Dikilmiş Olduğu Anlaşılır Mı?

 

Yaygın bilinen adı ile kızlık zarı yani hymen, vajina girişinin olduğu bölgede yumurtalık yolunda bulunur. Sanılanın aksine her kızlık zarı; ilk ilişki sırasında yırtılarak kanamamaktadır. Bilim insanlarına göre kızlık zarı, insan evriminin ilerlemesi ile zamanla işlevini yitirir hale gelecektir.

Hymenin asıl görevi rahim içine dışkı vb. girişini önlemek, bu sayede rahim duvarlarının korunması adına gençlik ve çocukluk yaşlarında kadınları korumaktadır. Fakat yaygın inanışa göre ataerkil toplumlarda bir bekaret simgesi haline gelmiştir. Kimi zarlar esnek yapıda olduğundan normal yollarla doğuma kadar dahi deformasyona uğramaz.

Tıbbın gelişmesi ile maalesef ki bekaret simgesi haline gelmiş bu yapıya benzer durum oluşturmak için cerrahi müdahale ile dikim yapılmaktadır. Bu dikimin sadece cinsel ilişkiden kısa bir süre önce yapılması şart olduğundan dikilip uzun yıllar tekrar aynı şekilde kalması beklenemez. Vajinal bölgedeki deformasyonun yoğunluğundan anlaşılmak ile birlikte, kanal yoluna görsel olarak tektik ederek de farkı görebilirsiniz.

Genel olarak penis başı bu farkı cinsel birliktelik esnasında algılayabilecek kadar hassas olmadığından, tek kesin yöntem tıbbi gözlemdir. Tüm bunların dışında bu kadar kaygı ve endişeyi bir kenara bırakıp, kızlık zarının dikilmiş olup olmadığını, bekaretin ve ederinin değer yargılarımız üzerinde yerini kendi içimizde çözer isek hiçbir tasaya yer kalmayacaktır.

 

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir