Köpek Eğitimi Nerede ve Nasıl Verilmeli | Soru Yeri

Köpek Eğitimi Nerede ve Nasıl Verilmeli

Köpeklerde Eğitim Neden Gereklidir?

Köpeklerin tamamının ırkı ya da cins gözetmeksizin eğitime ihtiyaçları vardır.  Bu eğitim ihtiyacı köpeklerin fiziksel ve psikolojik yapısı ile yakından alakalıdır. Köpek Pansiyonu Özellikle belirli köpek türleri ile aynı mekan içinde bulunup yaşamak tehlike içeren bir eylem olmaktadır. Köpek cinsi seçerken eğitilebilir bir tür olması çok önemlidir. İnatçı olan köpek türlerinde eğitim daha uzun sürer ve yıllara yayılabilmektedir.

Köpekler çevrelerinde bulunan çoğu şeye farklı tepkiler gösterebilir. Bu canlı ve cansız varlıklar için ayrı tepkiler şeklinde oluşabilir. Bu tepkiler zaman zaman köpeklerde huysuzluğa ve hırçınlığa neden olabilmektedir, bu durum bir müddet sonra sıkıntılı bir hal alır. Köpeğinizde oluşan korkular saldırganlık hissi oluşturarak köpeğe, sahibine ve dış çevredeki kişilere zarar verme eğilimi oluşturmaktadır.

Köpek Eğitimi Ne Zaman Gereklidir?

Köpeğinizdeki aşırı davranışların önüne geçebilmek için köpek eğitimi şarttır. Köpek eğitimini kendiniz sağlayabilirsiniz. Fakat eğitimde sizin yetmediğiniz noktalarda mutlaka olacaktır. kopekpansiyonu.org Burada devreye köpek eğitim merkezleri girmektedir. Bu eğitim merkezleri profesyonel anlamda köpeğinizin ve sizin aranızdaki iletişim kurma yollarını ve uygulama tekniklerini eğitmen eşliğinde sağlanmaktadır.

Köpekler ev hayatına bazı durumlarda uyum sağlayamamaktadır. Örneğin köpeğiniz banyo yapmak istemeyebilir. Ya da ev içerisinde her hangi bir sese havlayabilir. Dışarıdan gelen seslere karşı aşırı duyarlı olabilir. Evde bulunan belirli eşyaların çıkardığı seslere karşı tepki vererek evde yaptığınız normal eylemlere dahi farklı ve agresif tepkiler verebilir. Bu gibi sorunlar eğitim merkezleri tarafından çözümlenebilecek sorunlardır. Bu konularda kişilerin köpeklerine verdiği eğitim yeterli olmayıp, köpek sahibinin de eğitilmesi gereklidir. Bu durumların yanı sıra köpeğinizin profesyonel anlamda eğitim almasını da sağlayabilirsiniz. Sizin verdiğiniz eğitim köpeğinizde genel bir düzelme sağlamayabilir ve kalıcı bir çözüm değildir.

Köpek eğitim merkezi tarafından eğitim almış köpekler bulundukları ortamlara ve çevreye daha çok uyumlulardır. Eğitim süreci kolay bir süreç olmayıp eğitmen, köpek sahibi işbirliğini gerektirmektedir. Köpeklerde eğitimin köpeğin cinsi, yaşı ve algısıyla ilişkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Köpeğinizin zekası ve eğitime uygunluğu köpeğinizin eğitiminin kalıcılığını artırabilecek önemli unsurlardandır. Köpek Pansiyonu istanbul Küçük yaşlara sahip köpeklerin eğitimi daha sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Fakat bir köpeğin eğitimine ne kadar erken yaşta başlanırsa köpeğin eğitim o derece de sağlam olacaktır. Köpeklerde eğitimin zamanlaması son derece önemlidir.

Köpeklerde Eğitim Nasıl Şekillenmektedir?

Köpeklerde eğitim ilk olarak temel itaat eğitimi ile başlar bu eğitim ile hiç eğitim almamış olan köpeğiniz yat, kal, gel, gibi temel komutları öğrenerek günlük yaşamı ve ev yaşamını idame ettirecek hale gelmektedir. Temel eğitiminin bitmesinden sonra ileri itaat eğitimi ikincil olarak sizin istediğiniz doğrultuda köpeğinize verilmektedir. İleri itaat eğitiminde köpeğin şehir hayatına karşı başına gelebilecek çeşitli tehlikelerde ne yapması gerekli olduğu ve hangi komutlar ile eğitileceği ders olarak verilmektedir. İtaat eğitiminde köpek tasmalı ve tasmasız şekilde eğitilerek sahibinin komutlarına uyumu sağlanmaktadır. Temel komutlar diğer eğitimler için gerekli olan basamaktır.

İleri itaat eğitimini almış köpekler sahiplerinin istekleri ile savunma ve koruma amaçlı eğitime katılabilmektedir. Bu eğitim ile köpek bir avcı köpeği ya da herhangi bir yeri koruyabilecek hale gelebilmektedir. Bu eğitimi alacak köpek yapısında biraz saldırganlık ve çeviklik barındırmalıdır. Savunma ve koruma eğitimi alan köpekler duygusal zekâları gelişmiş köpeklerdir. Doğuştan gelen duyuları ile sıkıntılı durumlarda tehlikeler ile asıl baş edeceklerini bilmektedirler. Koklama duyuları fazlaca gelişmiştir. Var olan bu kabiliyetleri ile eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlarlar. Ayrıca bu eğitim merkezlerinde sunulan tüm eğitimler profesyonel eğitmenler eşliğinde ve köpeğin cinsine uyumlu arazilerde yapılmaktadır. Eğitim alanında kullanılan tüm malzemeler köpeğin sağlığına zarar vermeyecek materyallerden seçilmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir