Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ? | Soru Yeri

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi kartı borcu ödenmediği zaman icra gelir diye bir yaygın söylem var. Kısmen doğru ancak borçtan dolayı gelecek icra işin en son aşaması. Kredi kartı borcu ödenmediği zaman gelişecek süreci adım adım açıklıyoruz.

Kredi Kartı Borcu İlamlı İcra Takibine Düşerse Ne Olur ?

Örneklemeyi iyi şekilde anlatabilmek adına değer verelim. 300 TL kredi kartı borcunuzun olduğunu varsayalım. Asgari ödeme tutarı da 75 TL olsun. Kredi kartı ekstrenizde yazan son ödeme tarihinde bunu ödemediniz, üstünden 1 ay geçti, ve 2 ay geçti. Banka zaten bu süreçte size sürekli ödemeyi hatırlatan mesajlar ve çağrılar bırakacaktır. Ama diyelim ki o derece müşkül durumdasınız ve 3. aya gelmek üzeresiniz.

İşte buradaki kritik nokta 3. ayı tamamlamamış olmak arkadaşlar. Eğer borcunuzdan ötürü 3. ayda da ödeme yapmazsanız banka hakkınızda ilamlı icra takibi başlatır. PTT aracılığıyla gelen kağıdı kabul ettiğiniz andan itibaren de ödemek için 1 haftanız vardır. Banka bu süreci bir avukata devretmiştir ve bu yüzden de sizin 300 TL olan borcunuz 500 TL olabilir. Dosya masrafı, avukatlık masrafı gibi gider kalemleri sizin üstünüze kalır.

En kötüsünü düşünelim. Bu duruma geldiğiniz zaman avukatla iletişime geçip uygun bir ödeme planı isteyebillirsiniz ancak burada da şöyle bir husus var. Avukat meblağa göre kendi insiyatifi doğrultusunda ödeme planı yapabilir ya da yapmayabilir.

Meblağ 500 TL gibi bir rakamsa bunu sizden tek seferde ödemenizi aksi halde konunun mahkemeye intikal edeceğini söylediğinde zor duruma düşebilirsiniz. Ancak meblağlar yükseldikçe size bir ödeme planı yapar ve avukatlık hesabına takip eden aylarda ödemenizi yapabilirsiniz.

Buraya kadar olan kısımın sonucunda borcunuzu ödediniz diyelim. İş bitmiş olmuyor maalesef çünkü dosyanız yasal takibe intikal ettiği için BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) datasında kırmızı çizgi yemiş bir bireysiniz. Kredi puanınız yerlerde, en az 4-5 yıl 100 TL’lik kredi kartı dahi hiçbir bankadan edinemiyorsunuz.

Kredi Kartını En Geç Ne Zaman Ödemeli ?

Yine ilk senaryodan gidersen 300 TL borcunuz var ve bunun 75 TL asgari ödemesi var. Ekstre tarihi belli ve 1.ay ödeme yapamadınız, 2.ay ödeme yapamadınız ve 3.aya girdiniz. İşte burası çok önemli çünkü 3. ay bitmeden kullandığınız krediye ya da kredi kartına ait bankanın yapılandırma biriminin numarasını bulup hemen aramanız gerekiyor. Bankaya 300 TL’lik borcu ödeyemediğinizi ve bu borcu uzun vadeli yapılandırmak istediğinizi belirtiyorsunuz.

Banka kendi protokolleri gereği gerekli kontrolleri yaptıktan sonra uygun bir ödeme planının üzerine bir miktar faiz koyarak size kredi kartı yapılandırması sağlıyor. Kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız yapmanız gereken en mantıklı tercih bu olacaktır çünkü böyle bir yapılandırma sonrasında borcunuzu kapattığınızda kredi kartınızı yine kullanabiliyorsunuz ve en önemlisi kırmızı çizgi yemediğiniz için takip eden dönemlerde tekrar kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunabiliyorsunuz. (Tabii burada kredi puanınıza göre bir miktar belirlenir.)

Siz siz olun kredi veya kredi kartı borcunuzu icra takibine düşürmeden ya ödeme yapın ya da bankadan yapılandırma talebinde bulunun.

Sorularınız varsa yorum paneline yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir