Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ? | Soru Yeri

Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ?

Kulak içinde çıkan sivilceler bilindiği üzere oldukça huzursuz edici ve can yakıcıdır. Şişkinlik halini aldığı ve kızarıklık meydana getirdiği andan itibaren bu süreç daha da sancılı nir hal alabilir. Sivilceleri hastane ortamı veya güzellik salonlarında tedavi etmek mümkün olabildiği gibi bazılarını evde kendi yöntemlerinizle de halledebilirsiniz. Biz de tam olarak bu konunun üzerine eğileceğiz.

Kulak İçinde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer ?

1. Eğer kulak içinde çıkan sivilceniz sık sık kendini tekrarlamıyorsa ve kulak kepçesi gibi dış bölgelerde çıktıysa bunu kendiniz tedavi edebilirsiniz. Bir sivilce sabunu işinizi görmeye yetecektir. Bu sabunları eczaneden temin edebilirsiniz.

2. Birçok uzman tarafından tavsiye edilen soğan kürünü de evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Kürü hazırlamak için ihtiyacınız olan bir soğan ve bir rende. Soğanı rendeleyin ve suyunu kulak temizleme çubuğu yardımıyla sivilceli olan bölgeye sürün. Bu kür özellikle iltihaplanmış sivilceler için oldukça etkilidir. Etkisini görebilmek için bu kürü günde iki kere uygulamalısınız.

3. Başka bir yöntem ise hemen her derdinize deva olabilecek bir bitki yaprağıdır. Ceviz yaprağını kaynatıp, kulak temizleme çubuğu yardımıyla suyundan kulak içindeki sivilcenize sürebilirsiniz.

Bunun dışında kulak içinde sivilce çıkmasını engellemek için bazı girişimlerde bulunabilirsiniz. Mesela terledikten sonra mutlaka duş almalısınız. Saç bakımınıza oldukça fazla özen göstermenizde fayda var çünkü saç kökünden salgılanmakta olan yağlar direk kulak içlerinizle temasta olabileceği için kulak içinde sivilce çıkmasına neden olurlar.

Ek bilgi olarak; eğer saç modeliniz sürekli kulağınızı kapalı tutan bir modelse yani saçınız sürekli kulağınızı örtüyorsa, kulak içinizde ve çevresinde terleme ve aşırı yağ salgılanması meydana gelir. Bu durum da kulak içinde ve çevresinde sivilce çıkmasına neden olur.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir