Kuzey Kıbrıs Ayrı Ülke Mi Oluyor? | Soru Yeri

Kuzey Kıbrıs Ayrı Ülke Mi Oluyor?

1974 yılında hepimizin bildiği adı ile Kıbrıs barış harekatından sonra adanın kuzeyinde kalan kısım ülkemizce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak tanındı ve yavru vatan terimi olarak hafızalarımıza kazındı.

O yıllardan bu yıllara kadar değişen yöneticiler, yaşayan halk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikalardaki başarısızları yüzünden KKTC şu an için farklı bir yönetim ve sınır çizgisine doğru adım adım ilerliyor.

KKTC sadece Türkiye tarafından ayrı bir devlet olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye işgali altında olarak nitelendirmektedir. Şu sıralar bölgenin Avrupa Birliğine girme durumu söz konusudur. Bunun gerçekleşmesi ve bölgedeki yönetimin ve halkın kabulü ile önümüzdeki süreçte çok farklı durumlar bizleri bekliyor. Güney Kıbrıs Rum kesimi ile birleşilmesi durumunda farklı basamaklar ile Türk askerinin bölgeden çekilmesi talep edilecek.

Zamanla yönetim tarzı ve para biriminin de değişeceği aşikar. Fakat tam bir birleşim mi yoksa Türkiye Cumhuriyetinden ayrı bir Kıbrıs devleti mi olacak bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Atılan adımların dikkatli ve dengeli olması gerekmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir