Mağdurum Nasıl Dava Açabilirim? | Soru Yeri

Mağdurum Nasıl Dava Açabilirim?

davaacmak

Kendinize karşı bir suç işlendiğini düşünüyorsanız yapmanız gereken ceza davası açmaktır. Türk hukukunda ceza mahkemelerinde dava açma yetkisi Cumhuriyet savcılarına verilmiştir. Bir suçun mağduru iseniz yapmanız gereken Cumhuriyet savcısına şikâyetinizi dile getirmektir. Savcı gerekli araştırmayı yapacak ve gerekli gördüğü takdirde kamu hukuku adına ceza davası açacaktır.

Şayet boşanma, kiranın ödenmemesi gibi bir hukuki sorununuz var ise Cumhuriyet savcılarına başvurmanız yanlıştır. Cumhuriyet savcılarına yapılacak olan şikâyet mutlaka suç ile ilgili olmalıdır.

Eğer ki yalan yanlış bir şikâyette bulunursanız, yani ortada bir suç olmadığı halde sırf birilerini rahatsız etmek amacıyla suç duyurusunda bulunup Cumhuriyet savcılarına şikâyet ederseniz hakkınızda suç uydurma veya iftira suçları nedeniyle soruşturma başlatılabilir. Fakat bu nedenden ötürü de suç işlendiği kanaatinde olmanıza rağmen şikâyette bulunmaktan çekinmeyin. Buradaki husus art niyetli kişileri engellemek içindir.

Bazı suçlarda şikâyetinize gerek olmaksızın suçu işleyen kişi cezalandırılır. Hatta mağdur şikâyetçi olmaz istemezse bile suçu işleyen kişi cezalandırılır. Çünkü her suç işlendiğinde kamu düzeni de zarar görür. Bu suçlara örnek olarak kasten adam öldürme suçunu gösterebiliriz.

Bazı suçlar ise şikâyete bağlanmıştır. Örnek olarak hakaret suçunu gösterebiliriz. Hakarete uğrayan kişi şikâyette bulunmadığı takdirde Cumhuriyet savcısı kendiliğinden dava açamaz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
2 Cevap
  1. mersin reklam 44 sene ago
  2. YUNUS ADALETLİ 47 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir