Mahkemeden Gelen Tebligat Nedir ? Ne yapmalıyım? | Soru Yeri

Mahkemeden Gelen Tebligat Nedir ? Ne yapmalıyım?

mahkeme

Halk dilinde mahkeme kâğıdı diye tabir edilen kâğıt mahkemeden gelebileceği gibi Cumhuriyet Başsavcısından veyahut icra dairelerinden de gelebilir. Gelen bu kâğıt hukuk dünyasında tebligat olarak adlandırılmakla beraber, bu tebligatın işlevi; size resmi bir işlem hakkında bilgi vermektir.

Tebligat alan birçok kişinin aklına gelen ilk soru mahkemeden kâğıt gelince ne yapmalıyım oluyor. Öncelikle yapmanız gereken şey okumak. Size gelen tebligatta tüm bilgiler yazılıdır. Tebligatı inceledikten sonra bu bilgilerin karmaşık veyahut anlaşılmaz olduğu düşüncesine hâkimseniz bir avukattan yardım talebinde bulunmanızı öneririz. Dilerseniz tebligat ile birlikte bulunduğunuz ildeki adliyeyi ziyaret ederek danışma masasındaki görevlilerden de yardım talep edebilirsiniz.

Peki tamam da bu tebligat ne ile ilgilidir, ne ile alakalıdır, bu tebligatı kim gönderdi diyorsanız öncelikle sakinliğinizi muhafaza edip dikkatlice tebligatı incelemenizi öneririz. Birçok kişide yerleşmiş olan tebligatın içeriğinin muhakkak olumsuz olacağı yönündeki önyargı oldukça yersizdir. Tebligat tarafınıza açılmış olan bir davanın habercisi olabileceği gibi, dedenizin dedesinden kalan mirasın da habercisi olabilir. Aynı zamanda görülmekte olan bir dava için tanıklığınıza başvurulduğunun haberini de tebligat aracılığıyla öğreneceksiniz.

Tebligat alan kişilerin akıllarına gelen ikinci soru ise tebligatı ne yapayım, tebligatı saklamak zorunda mıyım sorusudur. Tebligatı saklamak zorunda değilsiniz ama şiddetle saklamanızı öneririz. Tarafınıza gelen tebligatı bir yol haritası olarak düşünebilirsiniz. Üzerinde yazan bütün bilgilerin size yararı olacaktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir