Moda Nasıl Değişir? | Soru Yeri

Moda Nasıl Değişir?

moda

Moda sürekli değişip dönüşen yaşayan bir gerçektir. Moda sınırları olmayan her alanda var olan ve her zaman var olacak bir olgudur. Modanın yok olması için yaşamın durması gerekir. Yaşam akmaya devam ettiği sürece moda da var olacaktır ve yaşamın bir yansıması olduğu için her zaman yaşamın aldığı şekle göre o da farklı şekle bürünecektir.

Bu yüzden de her zaman moda değişmektedir. Her dönemin kendine ait bir modası olmaktadır. Düşünürseniz önceki dönemleri giyim ve saç modası siz komik gelecektir. Aynı şekilde doksanlar için de seksenler komik gelmekteydi. İleride de bu günün modası değişmiş olacak ve belki de bize komik gelecektir. Moda değişmesi engellenemez ve yönetilemez, kendi kendine devinen bir yapıdır. Reklamlar modada yalnızca bir etkendir. Defilelerde tanıtılan kıyafetler ve televizyon reklamlarında tanıtılan kıyafetler de toplumun beğenisi takip edilerek tasarlanan ürünlerdir. Yani reklamlar da esasında modayı takip edip ona göre şekil alan ürünlerdir.

Kaldı ki reklamların bile modası vardır. Bazı reklamlar bir dönem moda olabilir. Sonra bu da değişir. Modayı oluşturan bizizdir. Hepimiz tek tek birey olarak modayı yaratmaya katkı sağlarız. Bizim beğenimiz, bizim gibi olanların beğenisi birleşerek küresel bir moda akımını oluşturur. Biz neyi tercih edersek ve milyonlar bizle beraber neyi tercih ederse moda o olur. Bu yüzden tercih yapmaktan korkmamalıyız.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir