Moda Nasıl Oluşturulur ? | Soru Yeri

Moda Nasıl Oluşturulur ?

moda

Moda kontrol edilebilen tasarlanabilen bir olgu değildir. Modaya kimse yön veremez ve büyük çaplı bir moda akımı bir kişi ya da kurum tarafından yaratılamaz. Moda kendi kendini yaratır. Çünkü moda yaşamaktadır.Yaşamın bir yansıması olduğu için yalnızca yaşamın kendisi modayı yaratır, değiştirir ve dönüştürür. Moda yalnızca giyimle ilgili değildir. Her şeyin bir modası vardır ve bu modayı oluşturan şeyler, dönemin olayları, ekonomisi, kültürü ve tüm alt kültür unsurlarıdır.

Bu nedenle gerçek moda sokaktadır ve sokakta olmaya devam edecektir.Her dönemin kendi modası vardır ve bu moda o dönemin yansımasını içerir. Bir örnek vermek gerekirse bu yıl erkeklerde giyim, saç, sakal ve aksesuarlardan oluşmak üzere genel bir moda oluşmuştur. Geniş yakalı açık renk tişörtler, renkli pantolonlar, kalın çerçeveli gözlükler ve yana taranmış saçlarla batıda da aynı şekilde ortaya çıkan akım, ülkemizdeki genç erkekleri etkilemiştir. Fakat ülkemizde bıyık modası da bu moda içinde yerini bulmuş, tüm tarza ek olarak bıyık da bırakılmaya başlanmıştır. Bu ülkemizin kültüründen kaynaklanmaktadır.

Hem batı kültürünü barındıran hem de Anadolu kültürünü barındıran bir toplum olarak yaptığımız sentez görüntümüze de yansımıştır. İşte bu yüzden moda toplumun kültürünü, yaşayışını, hatta geçmişini gösteren, bunlara ayna tutan bir yansımadır. Siz de kendi beğeninizle, kendi tercihlerinizle ve kendi kültürünüzle modayı oluşturan parçalardan birisiniz. Görüntünüz yansımanızdır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir