Modal Kumaş Nedir ? Sağlıklı Mıdır ? | Soru Yeri

Modal Kumaş Nedir ? Sağlıklı Mıdır ?

modalkumas

Modal neyden yapılır ? Modal sağlıklı mı ? Modal kumaşın faydaları neler ? Modal terletir mi ? Bugün bu soruları cevaplayağız.

Son yıllarda çokça popüler olan ve birçok tekstil ürününde karşımıza çıkan modal kavramını derinlemesine analiz edeceğiz.

Modal Kumaş Nasıl Yapılır ?

Modal; kayın ağacından üretilen ve içerisine farklı dokular kullanılarak tekstilde kullanılan bir lif çeşididir. Bazı kesimler tarafından bambu ağacı olarak da söylenir ancak bu gerçek dışıdır.

Modal tek başına herhangi bir dokuma sanayinde ya da tekstilde kullanılacak bir ürün değildir. Ancak bu sektörlerde kullanılan maddelerle harmanlandığında oldukça fonksiyonel bir hal alabilir.

Modal kendi dokusu gereği çok geçirgen bir yapıya sahip olduğundan dolayı özünde yüksek nem transfer özelliğine doğal haliyle sahiptir. Bu yüzdendir ki son dönemlerde özellikle iç çamaşırlarda yoğun olarak kullanmakta ve tüketiciler tarafından da tercih edilmektedir. Başka bir tercih sebebi de sıcak yaz günlerinde modal kumaştan yapılan t-shirtler ile hissedilen sıcaklığı düşürmesidir. Ancak sektörde modal iç çamaşırları kuşkusuz bu aralar daha popüler.

Pamuktan çok daha fazla konfor sağlayan bu ürünün bir de diğer yönlerini ele alalım.

Modal Sağlıklı Mıdır ?

Modal ürünler diğer pamuk, polyester, yün ve keten gibi tekstil ürünleriyle doğru bir şekilde harmanlandığı takdirde oldukça sağlıklıdır.

– Pamukla harmanlandığında %100 doğal bitkisel tekstil ürünleri elde edilmektedir.

– Polyesterle harmanlandığında nefes alabilirlik konforuyla polyesterin kırışmama özelliği kombin edilir. Ortaya hibrit tekstil ürünleri çıkar. Görünümde şıklık, içerikte sağlık konforu yaşanır.

– Yün ile harmanlandığında hem ısı performansı artar, aynı zamanda bu ısının dengelemesinde yardımcı olarak terleme etkisini azaltır.

– Keten ile harmanlandığında ürün konforunun yanı sıra ürün ömrünün de yüksek olması kaçınılmazdır.

Yani genel olarak modal sağlıklıdır diyebiliriz.

Modal Faydalı Mıdır ?

Bazen durumdan vazife çıkarmak diye bir deyim vardır. İnsanlar bazı şeyleri abartarak anlatmayı sever. Arkadaşlar modal kumaşın herhangi bir ölçümlenmiş bir faydası yoktur. Sadece çok sıcak yaz aylarında pamuk, polyester gibi kumaş tipleriyle giyinip olacağınız isilik ve pişik gibi kötü durumları modal minimize eder.

Modal Terletir Mi ?

Bir başka eksik beyan ise modal kumaş terletmiyormuş durumudur. Esasında terlemenizde giydiğiniz kıyafetlerin etkisi çok düşüktür. Ani ısı değişiklikleri, metabolizmanın çalışma yapısı bunlar değişken parametrelerdir.

Bu yüzden modal terlemenize engel olmaz ancak terlediğiniz zaman bu terin kolayca buharlaşıp transfer olmasına ve kuru kalmanıza zemin hazırlar.

Yoksa hiçbir kumaş tipinin terleme ile tepkimeye girmesi söz konusu değildir. Bu yüzden modal terledikten sonra sizi rahatlatacak bir yapıya sahiptir.

Son dönemlerde yaygınlaşan bitkisel kumaşlardan biri olan modalı tanıttık, sorularınız varsa yazı altından yazabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
3 Cevap
  1. Berkay 46 sene ago
  2. Halis 47 sene ago
  3. Semih 48 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir