Modaya Uygun Nasıl Giyinilir ? | Soru Yeri

Modaya Uygun Nasıl Giyinilir ?

modagiyim

Moda deyince insanların aklına gelen ilk şey mankenler ve defileler olmaktadır. Oysa ki moda bundan çok daha fazlası ve çok daha gerçekçi bir olgudur. Moda yaşayan bir olgudur da diyebiliriz. Çünkü değişkendir ve zaman içinde değişip dönüşerek yeni kılıklara bürünür. Değişmesindeki temek kriter yaşamın kendisidir. Yaşamı yansılayan bir şey olduğu için moda da yaşam hangi yöne doğru değişirse o yöne doğru değişir. Her dönemin kendine ait bir modası olur.

Bu yalnızca giyimde değil, aksesuardan saç stillerine, yaşam biçiminden sanat eserlerine kadar hayatın her alanında böyledir. Dönemin kültürü, yaşanan olayları ne yöndeyse o dönemin modası da o yönde yaşanır. Modayı kontrol etmek ise imkansızdır. İnsanlar modayı büyük şirketlerin kontrol ettiğini reklamlarla modayı yönettiğini düşünürler. Oysa bu mümkün değildir. Reklamlar yalnızca modayı etkileyen faktörlerden biri olabilecek niteliktedir. Zaten büyük şirketler de toplumun değer yargılarını gözeterek beğeninin ne yönde geliştiğini tespit eder ve bu doğrultuda reklam ürettikleri gibi ürünlerini de bu doğrultuda tasarlarlar.

Yani sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, modayı yaratan toplumun kendisi, her bir bireyin kendisidir. Bu yüzden modanın ne olup ne olmadığını öğrendikten sonra modayı yaratan etkenlerden birinin de sizin olduğunuzu unutmayın. Modayı televizyondan takip edemezsiniz, modayı takip etmek için sokağa çıkmalısınız. Hatta modayı takip etmek için kendinize bakmanız bile yeterlidir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir