Muz Cumhuriyeti Ne Demektir ? | Soru Yeri

Muz Cumhuriyeti Ne Demektir ?

muzcumhuriyeti

Günümüzde kullanılan bu terimin tarihçesini ve nerelerden nasıl türediğini bir tarafa bırakırsak: dünya siyasetinde ekonomisi güçsüz bir takım çevrelerce yönetilen birilerinin çıkarlarının her türlü hukuktan üstün tutulması yolsuzlukları ve hırsızlıkların ayyuka çıktığı ciddiyetten uzak bir devlet yönetimi anlayışıdır. Hatta burada pek bir devlet yönetiminden de bahsetmek mümkün değildir. Bu sebeple bütün dünyada küçük düşürücü bir terim olarak kullanılır.

Olayın tarihçesine gelirsek o da tirajı komik bir olaydır. Bir ABD şirketi zamanında demir yolu ihalesi almış demir yolu döşüyor. İşçilerin yiyecek masrafından kısmak için de demir yolu hattı boyunca muz dikiyor . Bu durumdan sandığından fazla para kazanmaya başlayınca Latin Amerika da büyük tarım arazileri alıp bu işe yöneliyor ve 3. dünya ülkelerinden sebze meyve almaya başlıyor.

Honduras da o sırada iktidar bu duruma bir zam koyuyor. Tabi oradaki yöneticiler kapitalizmin ne demek olduğunu belki kitaplardan okusa da vahşi yüzü ile pek karşılaşmamışlar anlaşılan . Durum bu olunca şirket ülkede kriz yaratıp yönetimi değiştiriyor ve kendi adamını başa getiriyor. Durum bu olunca da tarihe ilk muz cumhuriyeti olarak kaydediliyor.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir