Neden Apple ? Neden Isırılmış Elma ? | Soru Yeri

Neden Apple ? Neden Isırılmış Elma ?

applelogosu

Steve Jobs’un dünyaya sunduğu ve milyonlarca insanın kullandığı Apple markası hakkında herkesin ortak kanaatleri var. Kullanıcılar tarafından çok seviliyor, çok yenilikçi, çok şık vs. vs. Ancak tüm bu kullanıcıların kafasında bir soru var.

Steve Jobs neden oluşturduğu şirkete Apple ismini verdi ?

Genelde bu tür bilgisayar ve teknolojiyle ilgili oluşturulan girişimlerde güç, hız ve dayanıklığı simgeleyecek isimler kullanılır. (Google Chrome, Firefox vs.) Bazı girişimciler ise kendi ismini markalaştırma eğilimine gider. (Hewlett Packerd, Bosch vs.) Peki

Steve Jobs neden ısırılmış elmayı logo olarak seçti ?

Bilgisayarların malum tarihi çok da eski değil aslında. Gerçek anlamda bilgisayar prototipi diyebileceğimiz ilk girişim matematikçi Alan Turing tarafından İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın gizli mesajlaşma aygıtı Enigma’yı kırabilmek amacıyla geliştirildi. Turing’in geliştirdiği bu cihaz ve Turing testinin algoritması sayesinde savaşın süresi 2 yıl kısaldı ve milyonlarca insanın hayatı kurtulmuş oldu. Bilgisayar bilimine yaptığı bu muazzam katkıya rağmen cinsel yönelimleri yüzünden Turing yargılandı ve 1 yıl boyunca kimyasal hadım da denilen östrojen iğnesi kullanılmaya mahkum edildi.

Turing bu çağdışı tedavi yöntemi yüzünden sağlığı da zamanla kötüye gitti ve 1954 yılında yediği elmaya siyanür zehri zerk ederek hayatını sonlandırdı.

Jobs da dahil şu anda teknolojiye yön veren ve yön vermiş birçok kişi için kılavuz olan Alan Turing’in bu ölüm şekli Jobs’u oldukça etkilemiş olacak ki şirketin ismini ve logosunu ona ithafen oluşturmuş.

Belki daha önce defalarca düşünmüşsünüzdür, böyle müthiş cihazlar üreten bir firma neden kendine daha karizmatik ve albenili isim bulmadı diye… Ama sadeliğin altında yatan alt metin bence markayı daha anlamlı kılıyor.

Yazıyı okuyanlar için muhtemelen Alan Turing’in hayat hikayesi oldukça dikkat çekici gelmiştir. Merak edenler The Imitation Game filmini izleyebilirler.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir