Neden Uykuya İhtiyacımız Var ? | Soru Yeri

Neden Uykuya İhtiyacımız Var ?

uyku

İnsanlığın oluştuğu günden bugüne kadar gelen süreç içerisinde her insanın ortalama olarak ömrünün yarısına yakını uyumakla tükenmiştir. Peki, neden uyuyoruz bu uyuma eylemi bizler için gerçekten çok gerekli midir? Cevap için sıkı dursanız oldukça iyi olur. Asırlardır bilimimiz var ve her gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Fakat henüz hala tam olarak insanın neden uykuya ihtiyaç duyduğu gerçeği öğrenilememiştir.

Bildiğiniz gibi genelde insanlar neden uykuya ihtiyaç duyar soruna verdiğimiz en klişe cevap dinlenmek için cevabıdır. Ancak bir yatağa uyumadan uzandığınız anda da eğer isterseniz uyumadan dinlenebilirsiniz. Bu nedenle tıp dünyası birçok araştırma gerçekleştirmiştir. Bir insan üzerinde gerçekleştirilen testte insan 4 güne yakın uykusuz bırakılmıştır. Bu süreç içerisinde pekte ilginç şeyler gerçekleşmemiş aslında ilk başta denek üzerinde bir göz kapakları ağırlaşması belirlenmiştir. İlerleyen günlerde ise kişi yavaş yavaş geçici olarak vücut fonksiyonlarını yitirmeye başlamıştır. Bunlardan en temeli olarak öne sürebileceğimiz ise saçma ve anlamsız şekilde konuşmaya başlamasıdır. Dördüncü güne doğru ise artık denek tamamen renkleri ve etrafında olup bitenleri algılamamaya başlamıştır.

Etrafında olup bitenler ile ilişkisi bittiğinde ise rüyalar alemi yerine halaüsinasyon alemine geçiş yapmıştır. Kendi kendine konuşmaya çalışmış ve halüsinasyon uygun olarak hareketler göstermeye başlamıştır. Hayat riskinden şüphe edildiği içinde 4. Günün sonunda denek ilaç ile uyutulmuş kalktığında ise her şey tekrardan normale dönmüştür.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir