Nymphomaniac Türkiye'de Neden Yasaklandı ? | Soru Yeri

Nymphomaniac Türkiye’de Neden Yasaklandı ?

nymphomaniac

Nemfoman bir kadının ergenlikten yaşlılığa kadar olan cinsel serüvenini konu alan Nymphomaniac filmi Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu’ndan geçemedi. 14 Mart’ta vizyona girmesi beklenen filmin dağıtım şirketi de karar karşısında oldukça şaşkın. Daha önce Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı Kibarca Öldürmek filmiyle ilgili garip bir yaş sınırlaması getiren Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu açıkçası keyfi uygulamalara devam ediyor.

Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier özellikle son dönem filmlerinde cinselliğin insan hayatı üzerinde ne denli etkili olduğunu vurgulayan filmler yapıyor. Bunu yaparken diğer filmlerdeki gibi sansürleyici bir estetik anlayışına ihtiyaç duymayan yönetmen bu yüzden gerek Antichrist gerekse Nymphomaniac filmleriyle dünyanın dört bir yanından tepkiler aldı. Ancak hiçbir ülkede yasaklanmadı.

Geçmişte sinemada çalışmış biri olarak diyebilirim ki sinemalar o kadar saçma filmler görüyor ki onların insanların ruh ve beden sağlığına etkisi çok daha fazladır. Nymphomaniac konusunu gerçek bir hastalıktan almaktadır ve bu hastalık temeli indirgendiğinde herkesin başına gelebilir.

Nymphomaniac Türkiye’de neden yasaklandığı oldukça açık. Bu filmi yasaklayanlar aslında filmin daha geniş kitlelerce izlenmesine farkında olmadan ön ayak olmuş durumdalar. Ama bir kısım izleyemediği için izleyecek, diğerleri de “yasaklı film full hd izle” mantığıyla izleyecek. Cinselliğin tabu olduğu bir yerde yasaklar her zaman daha fazla cazibeyi de beraberinde getirir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir