Online Alışverişte Doğru Ayakkabı Numarası Nasıl Seçilir ? | Soru Yeri

Online Alışverişte Doğru Ayakkabı Numarası Nasıl Seçilir ?

Dünyada son 10 yılda yaygınlaşan e-ticaretle birlikte insanlar internetten sürekli bir şeyler alıyor, kullanıyor ve öneriyor. Sektör büyüyor ve alışverişi kolaylaştıracak birçok detay sitelerdeki ölçü tablolarında veriyor ancak gerçekten o ölçü tablolarını net bir şekilde anlayan var mı acaba ?

Kendim de bu konudan zamanında çeken biri olarak en azından online ayakkabı alışverişinde doğru numarayı seçebilmek adına size yardımcı olacağım.

Dünya’nın envai köşesinde üretilen birçok spor ayakkabı kendi standartlarında ayakkabı ölçüleri belirlese de X markanın kalıbı Y markanın kalıbına uymaz.

  • USA: Amerika’da kullanılan ayakkabı ölçüsü
  • UK: Birleşik Krallık ülkelerinde kullanılan ayakkabı ölçüsü
  • JP: Japonya’da kullanılan ayakkabı ölçüsü
  • EU: Avrupa ülkelerinde ve bizim ülkemizde kullanılan ayakkabı ölçüsü

Ayakkabıların dil veya iç kısmında yukarıda yazılan ölçü birimlerine karşılık gelen rakamlar yazar ancak yine bu ölçülerin markalardan markaya bir standardı yoktur.

Bu anlamda ayakkabı alırken her zaman baz alacağınız nokta CM (santim) birimi olsun. Numaralar markadan markaya değişir ancak CM her markada aynıdır.

Kendimden örnek vererek konuyu daha net anlamanızı sağlayacağım. Mesela benim ayakkabı numaram 27.5 CM’dir. Ben X markadan ayakkabı alacaksam numaralarından önce CM tablosuna bakarım ve böylece hiç denemeden doğru ayakkabı numaramı alabilirim. İnternetten insanlar ayakkabı almaya bu yüzden çekinirler. Numara olmazsa, iade süreci uzarsa, boşuna almış olursam diye bu yakınmalar gider. Endişelenmeyin !

Sizin için ideal olarak giydiğiniz herhangi bir spor ayakkabınızın içindeki bilgi bölümünden CM ölçünüzü öğrenin ve online alışverişte gönül rahatlığıyla ayakkabı satın alın.

Gelebilecek sorulara karşılık ek bilgi vereyim. Benim ölçüm olan 27.5 CM, çoğu ayakkabı markasında Avrupa ölçülerinde 42.5, Amerika ölçülerinde 9.5, İngiltere ölçülerinde 8.5 numaraya tekabül eder. Ancak işinizi riske atmayın ve her zaman CM ölçü birimini baz alarak alışverişinizi yapın.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir