Ortamda Nasıl Sivrilirim ? | Soru Yeri

Ortamda Nasıl Sivrilirim ?

ortamcocugu

Shirley Bassey’in eski şarkısının sözlerini hatırlar mısınız? “İnsan karmaşasının arasına girdiğinde senin üstün bir erkek olduğunu görebilirdim; gerçek bir kahredici. Yakışıklı, çok kibar. Söyle, aklımdan neler geçiyor bilmek istemez misin?”

İlk bölümün hedefi sizin gerçek bir kahredici gibi görünmenizi sağlamak değildir. Asıl amaç, bakışlarını size yönelten insanlara gerçekten de önemli bir kişiye baktıklarını hissettirmektir. Şimdi, bu düşünceden yola çıkarak sahiden de önemli birisi gibi gözükmenize yarayacak en önemli tekniği keşfe koyulalım.

Doktor o küçük çirkin çekiçle dizinize vurduğunda ayağınızı aniden ileri savurursunuz. Bu olay diz reflekslerinin tepkimesidir. Vücudunuzun bir tane daha içgüdüsel tepkisi vardır. Kalbiniz büyük bir mutluluk şokuna maruz kaldığında ve kendinizi kazanan birisi olarak hissettiğinizde, başınız kendiliğinden dikelir ve omuzlarınızı geriye atıp, kabartırsınız. Dudaklarınız bir gülümsemeyle çevrelenir ve bakışlarınız yumuşar.

Kazananların sürekli olarak takındıkları tavır işte böyledir. Kendinden emin bir şekilde dururlar. İnançla hareket ederler. Gururla, tatlı tatlı gülümserler. Buna hiç şüphe yok ki iyi hal ve tavırlarınız zirveye alışık bir erkek ya da kadın olduğunuzun simgesidir.

Ne milyonlarca annenin çocuklarının omuzlarını sıkıca kavrayıp “dik dur!” demesi ne de trilyonlarca öğretmenin bu konuda bol bol nasihatte bulunması işi kökten halletmek için yeterli olmamıştır. Biz kambur duran bir milletiz. O halde, Önemli birisi gibi durmamız için, öğretmenlerin kullandığı tekniklerden daha amansız, ailelerinkinden de daha inandırıcı olan bir tekniğe ihtiyacımız vardır.

Mükemmel duruş ve mükemmel denge, ilginç sayılabilecek mesleklerden birinde, sadece göze hoş gelen özellikler olarak aranmazlar; söz konusu olan yaşam ve ölümdür. Yanlış bir hamle, omuzların aniden düşmesi ya da anlık bir korku hissi ip cambazının sahnesinin perdelerinin sonsuza dek kapanmasına yol açabilir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir