Özel Yat Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ? | Soru Yeri

Özel Yat Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ülkemizin güney kesimleri genellikle yılın 10 ayı güneşli geçiyor. Bu 10 ayın yaklaşık 8 ayı hava ve deniz suyu sıcaklıkları oldukça uygun olduğundan dolayı tatil yapanlar veya yapacaklar tekne turları veya özel yat kiralama seçeneklerini kullanabiliyorlar.

Tekne turları genelde belirli bir sayının üzerinde insanı kapsadığından ve meblağ olarak genellikle düşük ücretli olmasından mütevellit fazla dikkat edilecek bir durumu yoktur çünkü her şey kaptanın insiyatifindedir. Rota belli, rotada ne kadar durulacağı belli ve ne zaman dönüleceği bellidir. Dolayısıyla fiyat-performans olarak dengelidir, bu yüzden bu konuda verilecek fazla ipucu yoktur.

Bu yüzden asıl konumuz özel yat – tekne – charter – katamaran – yelkenli kiralama mevzusuna dönelim. Madde madde size dikkat edilmesi gereken noktaları anlatacağım.

Yat Kiralama Yaparken Nelere Dikkat Etmeli ?

Bütçenize uygun olarak mevsimi belirleyin. Nisan ve Ekim aylarında çok makul fiyatlara özel yat kiralayabilirsiniz. Hatta bu mevsimlerde pazarlık gücünüz de mevcuttur. Yat sahipleri günü boş geçirmemek adına sizin pazarlık gücünüze göre fiyatı kırabilirler. Bütçe sıkıntısı yoksa zaten problem yok.

Sezonun ortasında plan yapıyorsanız 30 gün önceden rezervasyonunuzu yapın. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında Bodrum, Marmaris, Fethiye, Göcek’te özel yat kiralamak istiyorsanız mutlaka Mayıs, en geç Haziran ayında gerekli anlaşmaları yapın çünkü spontane olarak oraya gittiğinizde tek bir yat bulamama ihtimali var.

Mavi tur esnasında sürprizlerle karşılaşmamak adına önceden her şeyi netleştirin. Mümkünse gezilecek rotayı önceden inceleyin, bazı kaptanlar sıkıntıdan veya işgüzarlığından turu erken bitirme adına tüm koyları gezdirmeden dönüş yoluna sapabiliyor.

Tekne alışverişinizi kendiniz yapın ya da güvendiğiniz birine yaptırın. Birkaç günb konaklamalı bir yat gezisine çıkacaksanız ihtiyaçlarınızı en iyi kendiniz bilirsiniz. Paranız çok olabilir ancak iyi niyetinizin suistimal edildiği hoşunuza gitmeyecektir.

Tekne personelinizi kendiniz seçin. Eğer birkaç hafta veya ay teknede olacaksanız seyahat acentalarının size bulduğu personelle yetinmeyin. Zaten o kadar uzun süre bir kiralama yaptıysanız acentaların sizi el üstünde tutacağı aşikardır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir