Psikodinamik Terapi Nedir? | Soru Yeri

Psikodinamik Terapi Nedir?

terapi

Bu terapinin en önemli özelliği, hasta seans boyunca sadece istediği konulardan bahsetmektedir. Böylelikle hasta, yüzleşmek istemediği hatıralarından dolayı, terapistine daha bir güvenecek ve terapinin daha verimli olması sağlanmış olacaktır. Psikodinamik terapi de hastanın olabildiğince bilinçaltına inmek ilk hedefler arasındadır. Anlattığı olaylar ile şimdiki yaşadığı olayların bağlantısını sağlatmaya çalışmak bu terapinin kuralları arasındadır.

Psikodinamik terapi de sadece yaşanılan olaylarla değil, rüyalarla da ön plandadır. Terapiye gelen hasta hatırladığı rüyadan bahsederek yaşadığı olaylar ile ilgili terapistiyle birlikte bağlantı kurmaya çalışır. Çocukluğunda dahi yaşadığı ufak bir anıyı seneler sonra da rüyada görebilen kişi, terapi boyunca rüya üzerinde düşündüklerini terapistiyle tartışır. Psikodinamik terapide, kişinin kendisinden rahatsız olduğu bazı davranışların sebeplerini geçmişe dönüp, benzetmeler yapması sağlanır. Bunun dışında, bu husuta terapistin de oldukça önemi vardır. Kişi çocukluk çağında başkasıyla yaşadığı bir problemi terapistine benzeterek örnek verebilir. Bu örnekleme tamamen terapistin hastası üzerinde bilerek bırakacağı izlenimlerle gerçekleşir.

Örneğin çocukluğunda bir erkek tarafından tacize uğrayan hasta, terapistini her an o kişiye benzetebilir. Bunun amacı, hastanın o dönemde hissettiği duyguların tekrardan yaşanması ve üzerine tekrardan konuşulmasıdır. Dolayısıyla bu sırada hastanın bilinçaltı açığa çıkar ve şimdiki yaşadığı sorunların nedenleri açığa kavuşturmasına yardımcı olur. Bu şekilde devam eden ortak bir çalışma ortalama olarak 6 ay ile 1 sene arasında devam edip terapi sona erdirilir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir