PYBS Nedir? | Soru Yeri

PYBS Nedir?

pybs

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, devlet tarafından ilköğretim ve lise öğrencilerine 18 yaşına kadar verilen bir burstur. Bu bursu maddi durumu pek elverişli olmayan ailelerin çocukları için verilen bir burs olup, başarılı öğrencilere verilmektedir. Bu burs için 5. Sınıf öğrencileri özel olarak bir sınava girmektedir. 5. Sınıf öğrenceleri girdikleri sınavda yaptıkları puana göre bursu alabilmektedir. 8. sınıf öğrencileri ise SBS sınavında yaptıkları puana göre bursa sahip olabilmektedir. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ise yılda bir kez yapılan PYBS sınavlarına girip, yüksek puan alarak bu bursu alabilme şansına sahiptir.

PYBS bursu her sene yüzlerce kişiye verilen bir burstur. Genellikle sınavın zorluğuna göre belirli bir puan belirlenmektedir ve belirli bir kontenjan oluşturularak, bu kontenjana giren kişiler bursa sahip olmaktadır. PYBS bursuna başvurular okullar üzerinden yapılmakta olup, okullar tarafından öğrenciye verilen başvuru formları doldurulup, maaş bordrosu, ailenin yıllık gelirli ve kişi başına düşen geliri belgelerle okul yönetmeliğine verilmelidir. Başvuru tarihleri arasında bu belgeler ilçe müdürlüklerine iletilmelidir. Bu bursa yıllık geliri yüksek olan kişiler katılamamaktadır. Ancak öğretmen çocuklarının bu burs sınavına direk olarak katılabilmek durumu vardır.
Sınava bir kez giren ve başarısız olan kişi, bir sonraki sınavlara da girebilmektedir. 12. Sınıf öğrencilerinin 18 yaşını doldurmuş kişiler olması sebebiyle PYBS bursunu alabilmek için sınava girmesi mümkün değildir. İlköğretim zamanında veya lisede bu bursu kazanan kişi liseyi bitirene kadar her ay bu bursun ücretini alacaktır.

En Çok Okunan Soru - Cevaplar

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir