Renkleri Karışan Kıyafetler Nasıl Temizlenir? | Soru Yeri

Renkleri Karışan Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

renkkarisimi

Makine ile yıkadığımız çamaşırlarda bazı durumlarda renklerin birbirine karıştığını görürüz. Bu makine programından ya da sizin dalgınlığınız ile makine içerisine attığınız bir kıyafetinizden kaynaklanabilir. Renkleri karışan kıyafetlerinizi kurtarabilmek için uygulayacağınız bir kaç yöntemden bahsetmek istiyoruz.

Makineden çıkardığınız çamaşırlarınızın renginin gittiğini ya da renklerin birbirine karıştığını gördüğünüzde çamaşırların kurumasına izin vermemelisiniz. Nemli kıyafetlerde karışan renkleri çıkartmak daha kolaydır. Renkleri karışan kıyafetleri ayırarak tekrar makineye atıp uzun programı ayarlayıp deterjanda ekleyerek yıkayabilirsiniz. Deterjan bölümüne koyulan bazı leke çıkarıcıları da tercih edebilirsiniz.

Bu yöntem kıyafetinizin rengini geri vermedi ise aynı renkte başka bir kıyafetiniz ile beraber rengi karışmış olan kıyafetle makineye atıp tekrar yıkama işlemi yapabilirsiniz. Diğer kıyafetin rengi karışan kıyafete rengini vererek çamaşırı kurtarabilirsiniz. Diyelim ki bu yöntemde işe yaramadı bu sefer rengi karışan kıyafeti toz deterjan ile iyice köpürtüp suda bekletebilirsiniz. Özellikle açık renk kıyafetlerde bu yöntem faydalı olacaktır. Açık renklerde özellikle beyazda bazı bayanlar çamaşır suyu kullanarak da bu işlemi yapmaktadır.

En son işlemlerden biri olan leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Bu tarz leke çıkarıcıların formüllerinde renk koruma özelliği taşıyan hammaddeler kullanılmaktadır. Leke çıkarıcıyı kıyafetinize uygulayarak yıkama işlemi yapabilirsiniz. Renkli kıyafetler ve beyaz kıyafetler için ayrı leke çıkarıcılar bulunmaktadır. Kuru temizleme işleminde kullanılan leke çıkarıcıları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Fakat bu profesyonel leke çıkarıcıları dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Aksi halde hem size hem de çamaşıra zarar verebilir.

Hepsinden önemlisi bu tarz bir sorun ile karşılaşmamak için çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce çamaşırları kontrol ederek yıkamaya atmalısınız. Diğer bir alternatif ise son zamanlarda çamaşırların renginin karışmaması için üretilen renk koruyucuları tercih edebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir