Resmi Kurumlarda F Klavye Şart Mı ? | Soru Yeri

Resmi Kurumlarda F Klavye Şart Mı ?

Bir çoğumuzun çocukluktan veri bilgisayar başında çocukluktan beri aşina olduğu klavye düzenine q klavye ismi verilir. Q klavye yapısal olarak sol üste q harfinin konulmasından ibarettir. İngilizcenin daha hızlı ve ulaşılabilir bir yazım stiline göre üretilmiştir ve kökeni 1800’lü yıllara kadar dayanmaktadır.

Q klavye daha çok İngilizce için üretildiğinden Türkçe de çok kullandığımız sesli ve sessiz harflar daha çok serçe ve yüzük parmaklarımızın olduğu bölgeye tekabül etmektedir.

F klavye 1955 yılında Milli eğitim bakanlığı desteği ile daktilo öğretmeni İhsan Sıtkı Yener tarafından geliştirilmiştir. Q klavyeye nazaran Türkçe kelimelere erişebilirliği öğrenildiği taktirde daha hızlı ve efektif olmaktadır.

Son yıllara kadar devlet dairelerinin bir kısmında karşılaştığımız f klavyeler resmi kurumların yaptığı açıklama ile 2017 itibari ile zorunlu hale getirilmiştir. Tabi bunun alt yapısı da çalışan memurlara verilmiş durumda. Bu aşamadan sonra yapılan memur ve görevli alımlarında f klavye şartı aranmakta olup ilgili sertifikasyon halk eğitim merkezlerince sağlanmaktadır.

Öyle ki bir çok kesimin hızlı hızlı yazmak adına sınavlarında ter döktüğü zabıt katipliği de bu yıldan itibaren f klavye olarak alımlar yapacaktır.

Artık dilimize daha uygun olduğunu hepimiz anladık. Fakat bunu öğrenmek o kadar da kolay olacak mı, özellikte vakti zamanında msn, mirc vb sohbet programları sayesinde bu işin piri olmuş on parmak q klavye yazan nesil için ? Bunu da zaman gösterecek..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir