Ringlerin Dört Köşe Olmasının Sebebi Nedir ? | Soru Yeri

Ringlerin Dört Köşe Olmasının Sebebi Nedir ?

ring

Boks ringleri hepimizin bildiği gibi çok uzun bir zamandan bu yana hatta televizyonlarda ilk görülmüş olduğu zamandan bu yana geçen süreç içerisinde hep kare şeklinde dört köşeli olmuştur. Peki neden o zaman buna gidip de ring adını vermişiz? Bildiğiniz gibi ‘ring’ kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. Anlamı iste halka ya da silindir gibi şekilleri ifade etmektedir. Hepimizin bildiği yüzüklerinden efendisinden de çıkartabileceğiniz gibi ‘ring’ yani yuvarlak ilk zamanlarda yüzüklere de verilen bir isim olmuştur.

Peki, neden kare şekline sahip olmasına rağmen boks müsabakalarının düzenlendiği alanlara ring diyoruz? Bunun nedenini bulmak için ilk boks turnuvalarına kadar gitmemiz gerekiyor. Zamanında boksörler köy köy kasaba kasaba dolaşarak buralarda müsabakalar düzenlerlerdi. Bu düzenlenen müsabakalarda yerel ve yabancı olan boksörler turnuvalar yaparlardı. İnsanlar da bu adamları izlemek için daire şeklini alırlardır. Daha sonradan bu alan birde yuvarlak ip gerilme fikri düşünülmüş ve bu durum geleneksel bir hal almıştır. Fakat herkesin boksa büyük bir ilgi duyması ve bahislerde çok kazandırması sonucu izleyici kitlesi düşünülmeyecek kadar çok artmıştır.

Bu nedenle de artık ring yani daire şeklinde ki saha insanların tamamının görmesini engelleyen bir hal almıştır. Hem herkesin görüş açısını düzenleyebilmek hem de müsabakaları daha çok insanın izlemesine olanak sunabilmek için de böyle bir çareye başvurulmuş ve dörtgen şeklini almıştır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir