Saçlarımız Nasıl Beyazlar ? | Soru Yeri

Saçlarımız Nasıl Beyazlar ?

beyazsaclar

Kimileri için kabus, kimileri için yeni başlangıç anlamına gelen beyazlamış saçlar toplum gündemini sıklıkla meşgul eden şeylerden biri.
Peki ne oluyor da bu saçlar beyazlıyor ? Elbette ki yaşlılık, stres, kansızlık ve yeterli beslenme gibi sebepler… Peki saçların beyaza çalma süreci nasıl işliyor ?

Vücutta iki tip kıl çeşidi vardır. Bunlar vellüs tipi kıllar ve terminal kıllarıdır. Terminal kılları kalın olmasıyla bilinir ve vücutta ağırlıklı olarak saç, sakal, kol ve bacak gibi bölgelerde bulunur. Vellüs tipi kıllar halk dilinde tüy dediğimiz kıllardır. Renksiz ve açık olmasıyla bilinir. Vücudumuzun birçok bölgesinde bulunur.

Bu kıllar içerisinde terminal kılları zaman içerisinde büyüme, dinlenme ve uzama gibi dönemlerden geçer. Bu süreçler esnasında terminal kıllarda bulunan melanin pigmenti kıllara rengini veren maddedir. Melanin pigmentini yapmakla yükümlü melanositlerin zaman içerisinde sayıları azalır ve kıla rengini veren madde rengini veremez olur ve böylece beyazlama işlemi başlar.

Aslında bilim insanları tarafından da fizyolojik olarak kabul edilen doğal bir süreç olan kılların beyazlaması konusunda günümüzde kimileri melanosit hücre nakli çalışmalarıyla deneysel çalışmalar yapılarak bu durumun önüne geçmeye çalışmaktadir.

Sözün özü saçlarımızın, sakallarımızın ve hatta kıçımızın kıllarının ağarması doğal bir süreçtir. Önüne geçmeye çalışmayın arkadaşlar.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir