Şampiyonlar Ligi Logosu ve Şarkısının Hikayesi Nedir ? | Soru Yeri

Şampiyonlar Ligi Logosu ve Şarkısının Hikayesi Nedir ?

sampiyonlarligi

Dünyadaki en prestijli futbol organizasyonu Şampiyonlar Ligi ile ilgili bilmediğimiz gerçekten çok şey var. Şampiyonlar Ligi şarkısının nasıl ve kim tarafından bestelendiği, logosundaki 8 tane yıldızın ne anlam ifade ettiği gibi…

Şampiyonlar Ligi 1992 yılına kadar Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla eleminasyon formatıyla düzenlenmiştir. 1992’den sonra organizasyon daha profesyonel bir hal almış ve ülke puanı sıralamasında üst sıralarda olan liglerin ikinci ve üçüncülerinin de kupaya katılımı Şampiyonlar Ligi’nin hem zorluk derecesini hem de izlenirliğini arttırmıştır.

Şampiyonlar Ligi Logosundaki 8 Yıldız Ne Anlama Geliyor ?

Statünün ara ara değiştirildiğini söylemek gerek. Şampiyonlar Ligi kavramının yeni olduğu yıllarda organizasyon için bir logo tasarlanması gerekiyordu. UEFA bu anlamda 8 büyük ligin şampiyonlarını temsilen bulundukları şehirden yükselen yıldızların birleşimiyle oluşan bir logo tasarlattı. Logo hala kullanılır ancak o jenerik maalesef seramonilerde kullanılmıyor. Logodaki yıldızın biri hem Türkiye’yi hem de Galatasaray’ı temsil ediyor. İnternette 8 takımın yer aldığı bir liste var. Spartak Moskova’nın olduğu liste. O liste yalan arkadaşlar. UEFA 8 yıldızı 8 ülkeyi temsilen koymuştur. Tabii ki o dönemde Türkiye’den sadece Galatasaray bu tür üst düzey organizasyonlara katıldığı için GS taraftarının haklı olarak kendine pay biçmesi oldukça normal.

sampiyonlarligi2

Üstteki resimde de gördüğünüz üzere bu 8 ülke Portekiz, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda, Türkiye, İtalya’dır. Bu 8 sekiz ülkenin ligleri halen Avrupa’nın en önemli ligleri arasında gösteriliyor.

Barcelona, Monaco, Spartak Moskova, Milan, Porto, Werder Bremen, Anderlecht, Galatasaray

Bu üstteki listenin gerçeklikle hiç alakası yok. İspatlaması da gayet kolay. Burada hiç İngiliz takımı yok ama İngiltere’den yıldız yükseliyor. Aynı zamanda Spartak Moskova bir Rus takımı ve Rusya’dan da yıldız yükselmiyor.

Şampiyonlar Ligi Şarkısını Hikayesi Nedir ?

Şampiyonlar Ligi şarkısının müzikal altyapısının sahibi Georg Friedrich Handel adlı 17.yy’da yaşamış bir Alman bestekara aittir. Handel’in Coronation Anthem adlı eserinin birinci bölümü Zadok the Priest’tan uyarlanan Şampiyonlar Ligi müziğinin orijinali açıkçası o kadar da bünyede heyecan yaratmıyor. Tony Britten tarafından yeniden düzenlenip bestelenen müzik St. Martin Akademisi Korosu tarafından İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde seslendirilmiştir. O yüzdendir ki Şampiyonlar Ligi müziğini dinlerken sözlerini anlamayız çünkü orjinal sözleri aşağıdaki gibidir.

Ceux sont les meilleures équipes
Sie sind die allerbesten Mannschaften
The main event!

Die Meister
Die Besten
Les meilleurs Équipes
The Champions!

Une grande réunion
Eine große sportliche Veranstaltung
The main event!

Ils sont les meilleurs
Sie sind die Besten
These are the champions!

Die Meister
Die Besten
Les meilleurs Équipes
The Champions!

Die Meister
Die Besten
Les meilleurs Équipes
The Champions!

Tüylerimiz her dinleyişimizde diken diken oldu. Garip duygular içine girdik. Sahadaki futbolcu ya da kulübedeki teknik direktör gibi hissettik. İşte bu yüzden Türkçe sözleri biraz hayal kırıklığı yarattı bende.

Onlar en iyi takımlar (Fransızca)
Onlar en iyi takımlar (Almanca)
Büyük etkinlik (İngilizce)

Futbolun efendileri (Almanca)
Futbolun en iyileri (Almanca)
En büyük takımlar (Fransızca)
Onlar birer şampiyon (İngilizce)

Büyük bir topluluk (Fransızca)
Büyük bir spor olayı (Almanca)
Büyük etkinlik (İngilizce)

Onlar en iyiler (Almanca)
Onlar en iyiler (Almanca)
Onlar en iyi takımlar (Fransızca)
Onlar birer şampiyon (İngilizce)

Sözlerimizi güzel bir videoyla bitirelim.

En Çok Okunan Soru - Cevaplar

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir