Sarma Sigara Nasıl Hazırlanır ? | Soru Yeri

Sarma Sigara Nasıl Hazırlanır ?

sigarasarmak

Sigara fiyatları tiryakiler için kabus olmaya devam ediyor. Tiryakiler ise sarma sigara gibi alternatif seçenekleri göz önünde bulundursa da birçok kişi sigara sarma hadisesini gözünde büyüttüğünden dolayı başlamadan uygulamayı rafa kaldırabiliyor. Bu yazımızda size “nasıl sarma sigara hazırlanır” bunu anlatacağız.

Sarma sigara iki şekilde hazırlanır. Birincisi ince sigara kağıdıyla hazırlamak, ikincisi ise boş filtreye tütün doldurmak şeklindedir.

İnce sigara kağıdına sigara sarmak özel bir maharet gerektirmez. Esasında gerek tütünün verdiği zarar gerekse hazırlanış aşamasının meşakkatli olması tiryakiler için pek pratik olmamaktadır. Bu yüzden keyfi içiciler genelde bu yöntemi kullanmaktadır.

Tiryakiler için filtreli sarma sigara daha mantıklıdır. Tütünü temin eden satıcıdan normalde kullandığınız sigarayla eşdeğerde olan tütünü satın alarak işe başlıyoruz. Winston, Camel veya Marlboro tüketen içiciler için genelde en uygun tütün Adıyaman yöresinden gelmektedir. Aldığınız tütünle birlikte bir kutu boş sigara paketi ve sarma makinesi temin etmeniz gerekiyor.

Genelde bir karton boş filtre ve yanında beş liralık tütün günlük bir paket tüketen tiryakileri bir ay boyunca idare ediyor. Çünkü gerek boş filtrenin çapının normal sigaraya göre fazla olması gerek lifli tütünlerin paket sigaralara göre daha fazla doygunluk hissi yaratması sebebiyle sardığınız sigaralardan günlük bir paket sınırını aşmanız pek mümkün değildir.

Tütünü seçip aldıktan sonra öncelikle iyi bir şekilde muhafaza ederek hazırlama aşamamızı kolaylaştırıyoruz. Zira tütünü aldığınız yerde zaten uzun süredir bekleyen tütünler kuruma yapar. Kuruyan tütün makinede eşit dağılmadığı için ya içimi çok sert bir sigara haline dönüşür ya da sararken toz halinde filtreden kayar gider. Her halükarda düzgün bir içim yaşanamaz.

Bu yüzden tütünü alır almak içine (aldığınız miktara göre değişir) birkaç yaprak marul koyun ve soğuk bir yerde ya da buzdolabında muhafaza edin.

Tütünler böylece aldığınızda olduğu gibi lif lif kalır ve sarım aşaması kolaylaşır. Tütünü makineye yerleştirdiğinizde makinenin üstünü bastırın ve tütünlerin iyice ezilip makinenin üst mekanizmasının tam olarak oturduğundan emin olun. Eğer oturmuyorsa tütünü çok koymuşsunuz demektir. Böyle bir durumda ya sigarayı saramazsınız, sarsanız dahi çok sıkı olduğundan dolayı ideal içimi yakalayamazsınız. Birkaç sarım işleminden sonra bu işlemi oldukça kanıksayacaksınız.

Bunun dışında sardığınız sigaraların ağzını mutlaka döndürerek kapatın çünkü çoğu tiryaki makineyle sararken oturmuşken 2-3 paketlik bir sarım yapar. Yaptığı sarımlar onu 4-5 gün götürecektir ancak sarılan sigaranın ağzını açık bırakırsanız tablanın içinde kuruyan tütünler gevşer ve sigarayı eğdiğinizde dökülebilir. İlk yakıştan sonra sigara her türlü tutuşur ve sizi sıkıntıya sokmaz. Sadece sigaranın külünü silkelerken fazla şansınızı zorlamayın.

İlk aşamadan alacağınız filtre, tütün ve makine masrafı yaklaşık 30 TL civarında olacaktır ve daha sonra her ay alacağınız 5-10 TL’lik tütünle sigara masrafınızı hem ciddi oranda düşürebilirsiniz hem de sarma sigaranın keyfine varabilirsiniz.

İsteyen aldığı tütüne vanilya, karanfil veya Captain Black tütünü aroması koydurabilir. İçim zevkinize göre tercihlerinizi belirleyin.

Dikkat: Bu yazı bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Kesinlikle sigarayı özendirme mahiyetinde değildir. Sigara sağlığa zararlıdır ve 18 yaşından küçüklerin sigara içmesi kesinlikle yasaktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir