Sıcaklardan Korunmanın Pratik Yolları Nelerdir ? | Soru Yeri

Sıcaklardan Korunmanın Pratik Yolları Nelerdir ?

sicakhavakorunma

Bütün yaz boyunca mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklık değerleri Ağustos ayıyla birlikte inanılmaz bir yükselişe geçti. Öyle ki özellikle kıyı şeridinde yaşayanlar akşam saatlerinde bile 39 dereceyi görür oldular.

Facebook sayfamıza gelen sorular dahilinde size sıcaktan korunmanın yolları konusunda birkaç tüyo vereceğiz. Bu tüyoların bir kısmını biliyor olabilirsiniz ancak tahmin edersiniz ki insanlar bildikleri şeyi uygulama konusunda biraz üşengeç olabiliyor.

Sık Duş Almak: Hava sıcaklığı yükseldikçe insanın vücut ısısı da buna paralel olarak artıyor. Vücut ısısı arttıkça da hissedilen sıcaklık değerleri de… Bu yüzden imkanınız varsa gün içerisinde ılık ya da soğuğa yakın bir kaç defa duş almanız faydalı olacaktır. Böylece vücut sıcaklığınız normal değerlere düşecek ve hissettiğiniz sıcaklık da bununla beraber azalacaktır.

Doğru Elbise Seçimi: Yaz aylarında biraz modaya uymayıverin dostlar. Malum son yılların modası genelde dar kesim şortlar, kotlar ve elbiseler ancak bu tür elbiseler yaz aylarında sizin için işkence oluverir. Vücudunuzu saran bu kıyafetlerle birlikte vücut ısınız yükselir ve sizi sıkıntıya sokar. Kadınlar için tek parça etekler, erkekler için de özellikle mikrofiber kumaşlı basketbol şortlarını tavsiye ederim. Basketbol şortları hem oldukça boldur hem de kumaşları sayesinde hem terleyen vücudunuzu ferahlatır hem de kötü görüntülere engel olur.

Su Tüketimi: Yaz aylarında su içmek için susamanızı beklemeyin çünkü gün içerisinde yüksek oranlarda mineral kaybına uğramaktasınız. Tüketeceğiniz su sizin daha çok terlemenize neden olacak ancak hararetinizi dindirecektir. Bu noktada çay da tercih edilebilir ancak çay vücut ısısını düşürme konusunda faydalı değildir.

Beslenme Alışkanlığı: Hava o kadar sıcak ki zaten isteseniz bile yağlı yemeklere yönelemiyorsunuz ancak bunun yanında acısız yemeklere yönelmeniz gerekir. Acıyı çok sevseniz de yediğiniz acılar size vücut ısısı olarak geri dönecektir. Yaz mevsiminin kutsal yemekleri karpuz, peynir ve üzüm kombinasyonunu sık sık sofranızda bulundurun.

Uygun Saatleri Kollamak: Saat 11 ile 4 arası güneşin etkisinin en çok hissedildiği saatler olarak bilinir. Mecbur kalmadıkça bu saatlerde dışarıda gezinmeyin. Sahilde güneşleniyorsanız da koruyucu güneş kremlerinizi yanınızdan eksik etmeyiniz. Almaya gücü olmayan bunun yerine zeytinyağını kullanabilirler. Hem ıstakoz gibi bronzlaşırsınız hem de zararlı güneş ışınlarından korunursunuz.

Az Hareket ve Küçük Egzersizler: Sıcaklık sizin vücutsal faaliyetlerinizi de sekteye uğratır. Çalışanlar için bu yüzden yaz aylarının verimi oldukça düşük geçer. Bundan kurtulmak için oturduğunuz yerde küçük egzersizler yapın. Ara ara oturduğunuz yerden kalkıp kısa yürüyüşler yapın ve sık sık yüzünüzü yıkayın ve mümkünse ensenizi ıslatın. Yaz aylarında sporcu değilseniz ağır sportif faaliyetlerden kaçının. Halı saha maçlarını mümkünse gece 12-1 ya da 1-2 gibi saatlere alın.

Sıcaktan çok bunaldığınızda burnunuzdan nefes alın ve bu süreç dört saniye sürsün. Akabinde burnunuzdan nefesi verin ve bu süreç de sekiz saniye sürsün. Vücutsal dengenizi bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum panelinden bize yazmaktan çekinmeyiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir