Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır ? | Soru Yeri

Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

sosyalguvenlikkurumu

Çok değil daha beş altı yıl önce kurum SSK iken insanlar kendilerine yatan sigorta primlerini, bağkur ödemelerini ve askerlik borçlanmalarını öğrenebilmek için bu kurumun kapısını sıklıkla aşındırıyordu. Öyle ki işlemleri yapabilmek için dönem dönem günler öncesinden randevu almak gerekebiliyordu ve vatandaş normal işlerinin önüne sigorta işlerini koymak durumunda kalıyordu.

Kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu’na dönmesi akabinde vatandaşa birçok kolaylık getirdi. Artık vatandaşlar kurum kapılarında beklemeden kurumda hakkında gerçekleştireceği işlemler için internete girmesi yeterli oluyor.

Vatandaşlık numarasıyla yapılan SSK sorgulamalarla kişiler anında ne kadar sigortasının yattığını ya da ne kadar bağkur primi ödemesi gerektiğini anında görebiliyor ve arada gerçekleşen sistemsel sıkıntılara da anında itiraz etme hakkı bulunuyor. Peki bu sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor ?

Sistem ilk aktif olduğunda e-devlet şifresiyle işlemler yapılıp hizmet dökümü alınabiliyordu ancak vatandaşla olan bağını biraz daha gevşeterek e-devlet şifresi zorunluluğu bir süre sonra kaldırdı. Şu anda SGK’nın Hizmet Dökümü sayfasına girerek kişi bilgisi sorgulama formundaki kimlik bilgilerinizi girmeniz yeterli oluyor.
Bu ekranda yapılan sorgulamaların geride kalan ayın bilgilerin verdiğini belirtmekte fayda var. İçinde bulunduğunuz ayın sigorta bilgileri ve detaylı prim ödemelerini devam eden ayın başında görüntüleyebilirsiniz.

Vatandaşlık numarası, doğduğunuz il, doğum yılı ve cilt no bilgilerinizle sadece hizmet dökümü değil aynı zamanda diğer SGK işlemlerinizi de halledebilirsiniz.

Tüm SSK işlemlerini kolayca yapabilmek ve SGK’nın sitesini daha rahat kullanabilmek için sitedeki yönergeleri detaylıca inceleyebilir ve o bilgiler ışığında işlemlerinizin tamamını yapabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir