Sinemalar Hangi Gün Daha Ucuz Oluyor ? | Soru Yeri

Sinemalar Hangi Gün Daha Ucuz Oluyor ?

sinema

Sinemaya sürekli gidenler bilir. Sinema bileti fiyatları güne, saate ve bayramlara göre sürekli değişiklik göstermektedir. İllegal yollardan izlenen sinema filmlerine ve tüm bu bilet curcunasına rağmen halen sinemalar sinefillerin uğrak noktası olmakta. Biz de sinefillerin kesesini düşünen bir yazı hazırlayıp sinemaya olabildiğince düşük ücretler ödemenin yollarını gösterelim.

Tersten başlarsak eğer;

Tüm Dünya’da ve Türkiye’de en pahalı sinema biletleri Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri satılır. Cumartesi ve pazar günleri genel olarak hafta tatili olduğu için, cuma günü de filmlerin vizyona girdiği ilk gün olduğu için bugünlerde sinema ücretleri tavan durumdadır. Cuma hafta sonu olmasa bile bu uygulama yıllardır sıkça her işletme tarafından uygulanır. Bu noktada sinefillerin filme olan arzu durumları biraz istismar edilse de o gün yaşanan izdihamlar düşünüldüğünde normal karşılanması gerekir.

Ülkemiz bazında olaya baktığımızda çeşitli gsm operatörleri bugünlerde yaptığı kampanyalarla bilet fiyatlarını düşürebilmektedir. Mesela Turkcell’in Cuma 5’ten sonra Profesyoneller Kulübü üyelerine ve Cuma – Pazar günleri de Platinum üyelerine 1 alana 1 bedava kampanyaları vardır. Bu tarifelerden birine sahipseniz anlaşmalı sinema salonlarında biletinizin birini bedavaya (Platinum ise 2+2 şeklinde olabilmekte ve pazartesi – perşembe günleri de aktif olmaktadır.) getirebilirsiniz.

Sinemalarda pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günü indirimli bilet fiyatları uygulanmaktadır. Hatta bazı sinema salonları bugünlere halk günü gibi garip ibareler ekleyebilmektedir. Bu dört günün ilk seansları bazı sinemalar bilet fiyatlarını taban fiyata çeker. Yani sabah 11 seanslarında eğer bir engeliniz yoksa izleyebileceğiniz en ucuz sinemayı izlersiniz. Bunun yanında yine Turkcell ve Vodafone gibi operatörler pazartesi ve perşembe günlerini GNCTRKCLL ve Freezone gibi paketleri için 1+1 şeklinde kampanyalar düzenlemektedir. Bu hatlar için belirli bir yaş aralığında olma zorunluluğu olmasına karşın bu pakete sahip bir tanıdığınız varsa yine kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen sinema bilet fiyatları hala pahalı geliyorsa bu konuda yapabilecek birşey yok çünkü sinema salonlarının ana geliri tahmin edilenin tersi olarak gişe değil büfe gelirlerinden oluşur. Gişe gelirinin bir kısmı dağıtımcı firmaya, bir kısmı da devlete eğlence, kdv ve rüsum vergisi olarak gitmektedir. Geri kalan pay ise salonundur ancak o miktarla sinema salonunu döndürmek imkansızdır. Ve tam bu sebepten dolayı sinemaların tümünde büfe fiyatları fahiş görülür. Bu noktada da ucuz sinema keyfi yapmak isteyen sinefillerin nefislerine hakim olup büfeye yönelmemeleri gerekir.

Sonuç olarak her kültürel ve sanatsal aktivite lükstür ve pahalıdır. Sinemayı da bu minvalde düşünüp buna göre hareket etmeniz bütçeniz açısından doğru olacaktır.

En Çok Okunan Soru - Cevaplar

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
Bir Cevap
  1. Bülent Vural 44 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir