Sinir Krizi Nasıl Önlenir? | Soru Yeri

Sinir Krizi Nasıl Önlenir?

sinirkrizi

Öncelikle yapılması gerekilen ilk şey sinir krizi geçirme sebeplerinin araştırılmasıdır. Çünkü sık sık geçirilen bir sinir krizi sadece ruhsal açıdan değil, bedensel olarak da bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin; adet düzensizliği, menopoz dönemi, alkolizm veya tiroit bozukluğu gibi hastalıklar kişinin sinir sisteminde önemli tahribatlar yaratabilir ve sinir krizi geçirilmesine zemin hazırlayabilir.

Fakat tamamen ruhsal bir sıkıntıdan dolayı geçirilen bir sinir krizi söz konusu ise; spor ruhsal sıkıntıların önlenmesinde en iyi ilaçtır. Çünkü yapılan herhangi bir spor kişinin mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Yine bunun dışında bir hobi edinerek iyi ve kaliteli bir zaman geçirmekte diğer tavsiyeler arasındadır. Eğer herhangi bir sebepten dolayı aniden geçirilen bir sinir krizi söz konusu ise; kişinin sakinleşmesi için üstüne gitmemek ve kişiyi stresli ortamdan uzaklaştırmak yapılacak ilk adımlardan biridir. Sinir krizi yaşanan konu mutlaka hemen o ortamda kapatılmalı ve kesinlikle devam ettirilmemelidir. Çünkü yapılan tartışmanın o sırada hiçbir yararı olmayacaktır. Kişinin tamamen sakinleşmesini beklemek gerekir. Sinir krizi esnasında kişide oluşan olağanüstü özgüven herhangi bir kazaya sebep verebilir. Bulunulan ortamda zarar verecek herhangi bir eşyayı da yok etmek yapılacak önlemler arasında yer almalıdır.

Eğer sık sık en ufak bir duruma dahi sinir krizi geçiriliyorsa, kişinin mutlaka en kısa zamanda bir psikiyatriste görünmesinde yarar vardır. Son olarak papatya ve melisa bitkisinden hazırlanan çayların da sakinleştirme özelliği olduğundan kullanılabilir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
Bir Cevap
  1. anonim 45 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir